Friday 28 February 2020 | جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
بازدید: 382

اعتماد مردم به داروی تولید داخل را از بین نبرید

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، در روزهای اخیر موضوع جمع آوری داروی «لوزارتان» مربوط به یکی از شرکت‌های داخلی که ماده اولیه آن از هند تأمین می‌گردید، واکنش‌های زیادی در فضای مجازی داشته است. اما، مهم‌ترین نکته در این بین، اعتماد بیماران و مردم به داروی تولید داخل است که نباید اجازه بدهیم خدشه‌ای بر آن وارد شده و باعث تضعیف صنعت داروسازی کشور شود.

اگر یادمان باشد، از وقتی سعید نمکی بر مسند وزارت بهداشت قرار گرفته است، یکی از شعارهای اساسی او، حمایت از صنعت داروسازی کشور است. به طوری که در هر برنامه و سخنرانی با محوریت دارو، مدام این جمله را تکرار کرده است که «اجازه نمی‌دهم صنعت داروسازی کشور لگد مال شود».

حالا و به دنبال موضوع جمع آوری داروی لوزارتان مربوط به یکی از شرکت‌های داخلی، به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که آقای وزیر وارد ماجرا شده و اجازه ندهد صنعت داروسازی کشور که بیش از ۹۷ درصد نیاز دارویی کشور را تأمین می‌کند، آسیب ببیند و تضعیف شود.

سه روز قبل بود که غلام حسین مهرعلیان سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، از ریکال بین المللی داروی لوزارتان خبر داد و گفت: پیرو دریافت گزارش مراکز بین‌المللی مبنی بر وجود ناخالصی NMBA در ماده مؤثر لوزارتان تولیدی شرکت HETERO کشور هند قرص لوزارتان ۵۰ میلی گرمی‌و قرص ترکیبی لوزارتان پتاسیم / هیدروکلرو تیازید ۵۰/۱۲.۵، ۱۰۰/۱۲.۵ میلی گرم، ۱۰۰/۲۵ میلی گرمی‌و ۱۰۰/۱۲۵ میلی گرم (تمامی‌سری ساخت‌های با منبع فوق) یک شرکت تولید کننده داخل جمع آوری می‌شود.

به دنبال انتشار این خبر، پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، خبر دیگری را منتشر کرد مبنی بر هشدار به شرکت‌های دارویی کشور که اگر به تعهدات خودشان عمل نکنند، با آنها برخورد خواهد شد و تنبیهاتی برای شرکت‌های دارویی کم کار در نظر گرفته شده است.

کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام کرد: پروانه اقلام دارویی که صاحبان آنها (اعم از تولیدی و وارداتی) اقدام به تامین دارو طبق تعهدات خود نکنند، با کسب مجوز از کمیسیون قانونی ساخت، غیر فعال شده و اقدامی‌در خصوص تخصیص سهمیه بازار و ارز و تمدید پروانه آنها صورت نخواهد گرفت.

شاید به دنبال همین اتفاق ناگوار در بازار دارویی کشور بود که غلام حسین مهرعلیان سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در جلسه رؤسای ادارات حوزه اداره کل دارو و مدیران شرکت‌هایی دارویی، با اشاره به اینکه حمایت از تولید داخل یکی از برنامه‌های ویژه و در اولویت سازمان غذا و دارو محسوب می‌شود، گفت: در این راستا به منظور شناخت مشکلات و چالش‌های شرکت‌های تولیدکننده، تصمیم گرفتیم هر هفته از گروه‌های دارویی بازدید و از نزدیک در جریان مسائل آنها قرار بگیریم.

وی از برنامه سازمان غذا و دارو، برای حرکت به سوی افزایش تأمین داروهای مورد نیاز بازار دارویی کشور از داروهای تولید داخل برای ۶ ماهه دوم سال خبر داد و گفت: یکی از نگرانی‌ها در تامین بازار داخلی عدم پایبندی به تعهدات تولیدی از سوی شرکت‌های تولید داخل است، البته این عدم پایبندی بیشتر به دلیل مسائل و مشکلاتی است که شرکت‌ها با آنها مواجه هستند.

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، اظهار کرد: وظیفه حاکمیتی ما تامین داروست و ما باید داروی سالم، با کیفیت، با هزینه مناسب را در زمان مناسب تامین کنیم.

با توجه به مباحثی که این روزها پیرامون جمع آوری داروی «لوزارتان» مربوط به یکی از شرکت‌های داخلی، مطرح است، به نظر می‌رسد که وقت آن شده تا وزیر بهداشت به خاطر دفاع از جایگاه صنعت داروسازی کشور، نسبت به مشکلاتی که در بازار دارویی کشور وجود دارد، شفاف سازی کند.

در حالی که سازمان غذا و دارو، اخیراً واردات ۶۰ قلم داروی خارجی به کشور را ممنوع کرده است، به نظر می‌رسد برای حمایت از صنعت داروسازی کشور، شفاف سازی از ابهامات پاسخ داده نشده، ضروری به نظر می‌رسد.

اگر قرار است که بیماران ما از داروهای تولید داخل استفاده کنند، نباید اجازه دهیم که جایگاه صنعت داروسازی کشور به صرف قصوری که یک شرکت داخلی مرتکب می‌شود، لگد مال گردد.

قطع به یقین، شرایط تحریم و مشکلات ارزی برای تامین داروهای مورد نیاز از طریق واردات، این نکته را در اذهان و افکار عمومی‌متبادر می‌سازد که داروی تولید داخل می‌تواند مشابه داروهای خارجی، از کیفیت بالایی برای استفاده بیماران برخوردار باشد. لذا. لازم است که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، تمام توان و تلاش خود را صرف حمایت از صنعت داروسازی کشور نموده و اجازه ندهند شرکت‌های متخلف، باعث تضعیف جایگاه صنعت داروسازی کشور در نزد مردم و بیماران شود.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of