Saturday 6 June 2020 | شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
بازدید: 1292

اضطراب و افسردگی علل شایع اختلال تمرکز در جوانان

دکتر فرزاد اشرافی درگفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره اختلال در تمرکز حواس گفت: تمرکز حواس، جزیی از وضعیت شناختی یک فرد است مانند فعالیت محاسباتی مغز، توجه، حافظه ، درک کلامی و صحبت کردن و هم بخشی از عوامل شناختی یک فرد است که در فعالیت مغزی وجود دارد.

وی با بیان اینکه هر عاملی که بتواند هوشیاری فرد را مختل کند باعث ایجاد اختلال در تمرکز و توجه می‌شود، ادامه داد: برای مثال فردی که دچار عفونت‌های مغزی می‌شود گرفتار خواب‌آلودگی و عدم تمرکز نیز می‌شود ،‌همچنین عواملی مانند سکته مغزی، ضربات مغزی، مسمومیت دارویی یا مصرف مواد مخدر و محرک همانطور که بر سیستم هوشیاری و شناختی اثر می‌گذارد روی تمرکز نیز تاثیر می‌گذارد.

این متخصص مغز و اعصاب علت دیگر اختلال در تمرکز را بیماری دمانس یا زوال عقل( آلزایمر) عنوان کرد و افزود: این بیماری نیز می‌تواند در قوای شناختی فرد اثر گذاشته باعث اختلال تمرکز شود.

وی با اشاره به اینکه موارد پیشتر گفته شده ازعلل ساختمانی مغز است،‌ اظهار کرد: اما در مواردی مانند اضطراب و افسردگی و مشکلات روحی و روانی بیمار به رغم  سلامت سیستم مغزی و شناختی دچار عدم تمرکز می‌شود.

این استاد دانشگاه ابتلا به بیش‌فعالی را نیز از دیگر عوامل اختلال در تمرکز و توجه دانست و بیان کرد:  این نوع نبود تمرکز درکودکان می‌تواند به ‌صورت عدم توجه به دروس باشد یا اینکه کودک نتواند مطالبی که معلم می‌گوید، خوب یاد بگیرد.

این متخصص مغز و اعصاب فردی خاطرنشان کرد: برای افراد دارای اختلال تمرکز باید بر اساس زمان شروع ،سن بیمار وعلائم همراه اختلال تمرکز تصمیم‌گیری شود، همچنین باید از بیمار درباره  سابقه سکته مغزی، بیماری‌های پیش‌زمینه مغزی، ضربه مغزی، مصرف داروهای خاص،سابقه مصرف مواد مخدر سوال شود،  بیماری‌های متابولیک مثل کم‌کاری تیروئید، کمبود برخی ویتامین‌ها مثل ویتامین ب ۱۲ نیز حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت گرفتن تست شناختی از بیماران دارای اختلال تمرکز، عنوان کرد: بررسی حافظه و تمام عوامل مربوط به عوامل شناختی مغز مانند بررسی محاسبه ریاضی، صحبت کردن، تکرار کلمات، حافظه دور و نزدیک،آگاهی نسبت به زمان و مکان در تشخیص بیماری‌های زوال عقل به ما کمک می‌کند و در مواردی‌که به دمانس یا آلزایمر شک می‌کنیم به تصویر برداری مغزی سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی نیاز است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بیشترین علت عدم تمرکز در افراد جوان و افرادی که به ظاهر از نظر مغزی سالم هستند، اضطراب و مسائل روحی و روانی است و ما از آنجا به این مساله پی می‌بریم که تست‌های شناختی و محاسباتی و فراموشی  این افراد کاملا نرمال است و در این زمان متوجه می‌شویم که  زمینه اضطرابی باعث عدم تمرکز و توجه در این افراد شده است.

عضو محققین مرکز تحقیقات جراحی اعصاب عملکردی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  افزود: در مواردی که عدم تمرکز ناشی از مسائل روحی و روانی است،  نیاز به مشاوره با روانپزشک یا روانکاو وجود دارد و در مواردی که علت عدم تمرکز علل مغزی باشد بررسی و رفع علل مغزی توصیه می‌شود .

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of