Saturday 19 October 2019 | شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹
بازدید: 329

استفاده از پلاسمای غنی شده از پلاکت برای درمان آکنه

محمدحسین ارژنگیان در گفت‌و‌گو با غزاله علیمرادیان خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره روش پی آرپی یا همان پلاسمای غنی شده از پلاکت در جهت کمک به بیماران اظهار کرد: همه افراد در طول زندگی با بریدگی قسمت‌های مختلف بدن روبه‌رو شده و مشاهده کرده‌ایم که بعد از مدت کوتاهی خونریزی بند آمده و به تدریج ناحیه بریده شده التیام می‌یابد.

وی با بیان اینکه تمامی این مراحل و فرایند به وسیله ۱۱۰۰ نوع فاکتورهای رشد و پروتئین‌های موجود در پلاسما وپلاکت صورت می‌گیرد، افزود: پلاکت ها به استرس بسیار حساس هستند و اگر افراد بدون وارد کردن استرسی که منجر به از دست دادن فاکتورهای رشد درون پلاکت‌ها شود آنها را جداسازی کنند ترمیم محل آسیب دیده سریع‌تر انجام می‌شود.

این کارشناس ارشد خون‌شناسی در پاسخ به این سوال که ایا پی آر پی در طب زیبایی کاربرد دارد یا خیر؟ گفت: استفاده از این روش برای ازبین بردن چین و چروک صورت، کمک به درمان آکنه و جوش، پر کردن خط اخم و خنده همچنین برطرف کردن گودی، کبودی و چین و چروک چشم موثر است.

ارژنگیان بیان کرد: در حال حاضر استفاده از پی آر پی در خصوص دردهای مزمن رباط شانه و زانو، التهاب خار پاشنه، ارتروز مچ پا و زانو، طب ورزشی و فیزیکی به کار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه پی آر پی در درمان زخم بستر، زخم پای دیابتی و سوختگی‌ها کاربرد دارد‌، گفت: پی آر پی جزو درمان‌های نوین و بدون عارضه است و در رشته‌های مختلف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کارشناس ارشد خون‌شناسی بیان کرد: ترشح فاکتورهای رشد توسط پلاکت‌ها سبب شده که سلول‌های بنیادی موجود در ناحیه آسیب دیده با تزریق پی آر پی از حالت غیر فعال به حالت فعال درآید.

ارژنگیان تاکید کرد: افرادی که نباید برای آنها از روش پی آر پی استفاده کرد شامل زنان باردار، بیماران مبتلا به سرطان خون یا استخوان، افراد مبتلا به اختلالات انعقادی و افراد مبتلا به عفونت خونی یا پوستی است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of