Monday 27 January 2020 | دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۵
بازدید: 143

استفاده از دانش فنی و تخصص داروسازها در داروخانه های گیاهی/ اشتغال زایی برای داروسازها با راه اندازی داروخانه های گیاهی

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی و اسلامی گفت: با راه اندازی داروخانه های گیاهی، اقبال مردم در استفاده از این نوع داروها سامان می یابد .

به گزارش خبرگزاری سلامت دکتر محمود خدادوست ، با اشاره به توجه ویژه به فراورده های طبیعی و سنتی و گیاهی در اسناد بالادستی قانون پنجم توسعه کشور، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی  و سیاست های ابلاغی سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: در این اسناد بالادستی بر لزوم استفاده از ظرفیت های طب سنتی، داروهای گیاهی و طبیعی تاکید شده و ایجاد بستری مناسب برای استفاده از این ظرفیت ها و ارائه بهتر خدمات طب سنتی به مردم را یکی از وظایف وزارت بهداشت عنوان کرده است.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی و اسلامی تاکید کرد: براساس سیاست های ابلاغی سلامت از سوی مقام معظم رهبری، وزارت بهداشت مکلف است نسبت به ترویج، توسعه و نهادینه شدن طب سنتی و فراورده های آن در نظام سلامت اقدامات لازم را انجام دهد.

دکتر خدادوست ضمن اشاره به درخواست های روز افزون مردم و اقبال آنها در استفاده از داروها و فراورده های طبیعی و گیاهی اظهار داشت: بر این اساس وزارت بهداشت اقدام به تدوین دستورالعمل راه اندازی داروخانه های گیاهی کرد.

وی با بیان این که ممکن است برخی داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی و یا بیماری ها تداخل داشته باشد، تاکید کرد: به همین دلیل این داروخانه های گیاهی با حضور یک مسئول فنی داروساز که دوره آموزشی کوتاه مدت داروسازی طبیعی گذرانده است اداره می شود و طبیعی است که یک فرد داروساز توانمند، خبره و آگاه به منظور مشاوره درست به مردم برای استفاده از داروهای گیاهی باید در این داروخانه های طبیعی حضور داشته باشد.  

به گفته مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی و اسلامی، حضور مسئول فنی داروساز در این داروخانه ها باعث می شود تا دسترسی مردم به خدمات ایمن و موثر تسهیل شود.

دکتر خدادوست حضور داروسازان متخصص در داروخانه های طبیعی را برنامه های وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: اگر داروسازان و انجمن داروسازان که افراد بسیار معقول و منطقی هستند دغدغه سلامت مردم را داشته باشند باید از این حرکت وزارت بهداشت استقبال کنند. چرا که در این حرکت متولی و مسئول فنی داروخانه های طبیعی، خود داروسازها که افرادی متخصص و فنی هستند می باشند.

وی یکی دیگر از فواید راه اندازی داروخانه های طبیعی را ایجاد اشتغال برای داروسازان جوانی که هنوز شرایط لازم برای راه اندازی داروخانه های رایج را ندارند بیان کرد و افزود: این تصمیم باعث شد تا به نوعی برای داروسازان شغل ایجاد شود.

دکتر خدادوست با اشاره به این که برخی از داروخانه های رایج فکر می کنند که با راه اندازی این داروخانه ها، فروششان کم می شود، افزود: این اتفاق نمی افتد چرا که با راه اندازی داروخانه های طبیعی، اقبال مردم به داروهای گیاهی سامان می یابد و به سمت استفاده از ظرفیت های داروسازها پیش می رویم.

وی در خصوص صنف عطاری ها گفت: عطارها که دوره آموزشی لازم را دیده اند همچنان فعالیت خود را خواهند داشت و می توانند به صورت مفرده داروهای گیاهی را زیر نظر صنف عطاری ها عرضه کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of