شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰
بازدید: 352

استخراج DNA ایرانی‌های ۵ هزار سال قبل

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمود تولایی، رییس مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی نور در حاشیه برگزاری کمیته مشترک تفاهم‌نامه طرح تبارشناسی ژنتیک ایران باستان اظهار داشت: علم باستان شناسی و مطالعات و بررسی‌های باستانی همواره تلاش داشته تا زوایای پنهان گذشته انسان را آشکار کند، در این میان ابزارهای زیادی به کمک این علم آمده و به ویژه در دهه‌های اخیر، این علم مسلح به علوم و ابزارهای نوینی شده است.

وی با اشاره به جایگاه ویژه ژنتیک در میان دانش‌های نوین به دلیل ویژگی های خاص این رشته اضافه کرد: مطالعات ژنتیکی قادر است اطلاعات بی‌نظیری را در اختیار پژوهشگران قرار دهد و از این داده‌ها می‌توان نتایج ارزشمندی را مانند تبار انسان ها، مسیرهای مهاجرت، اختلاط، گسستگی و اشتقاق اقوام از هم، میزان قرابت انسان ها و یا اقوام با یکدیگر، نسب شناسی، تشخیص بیماری های ژنتیکی و… به دست آورد.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی نور افزود: ماندگاری طولانی مولکول DNA و اتقان بالای اطلاعات حاصل از آن سبب شده، داده‌های ژنتیکی علاوه بر تایید و یا در مواردی رد برخی اطلاعات باستان شناسی، داده‌های جدیدی را نیز در اختیار قرار دهد که تا پیش از این در دسترس نبوده است.

وی اظهارداشت: ایران زمین، به عنوان یکی از مهدهای تمدن بشری که بستر بسیاری از رویدادهای مختلف و متنوع انسانی بوده است، از نظر باستان شناسی دارای غنای کم نظیری است این در حالی است که به جز برخی مطالعات پراکنده، تاکنون از ظرفیت دانش ژنتیک در زمینه مطالعات باستان شناسی در ایران استفاده هدفمند و گسترده‌ای نشده است.

تولایی با اشاره به آغاز طرح تبارشناسی ژنتیکی ایرانیان باستان، با همکاری مشترک پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در سال ۱۳۹۵ برای فراهم‌سازی زمینه لازم گفت: پژوهشگران در تلاش  هستند تا برای نخستین‌بار با گسترش دانش ژنتیک باستانی به عنوان یک علم بین رشته‌ای، قدم‌های جدید و متفاوتی را در راستای مطالعات باستان شناسی ایران بردارند.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی نور افزود: به همین منظور مناطق مختلفی از جمله سایت باستان شناسی منطقه تپه حصار دامغان مربوط به ۵ هزار سال پیش در دست مطالعه و نمونه برداری است.

تولایی از استخراج DNA از نمونه‌های استخوان با به کارگیری روش‌های پیشرفته مولکولی خبر داد و تصریح کرد: همچنین DNA میتوکندریایی (mtDNA) برای بررسی هاپلوتایپ‌ها و هاپلوگروپ ها، تعیین توالی ژنتیکی شد.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی نور خاطرنشان کرد: در یک بررسی همزمان، از نمونه‌های استخوان مربوط به روستای خرم آباد مشکین شهر که متعلق به ۳هزار سال قبل بود نیز بررسی‌هایی انجام و با به دست آوردن توالی mtDNA، هاپلوگروپ و هاپلوتایپ مربوطه تعیین شد.(تسنیم)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of