Friday 24 January 2020 | جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
بازدید: 990

از کودکان کار و خیابان تست اعتیاد گرفته نمی‌شود/ نقش کمرنگ وزارت بهداشت در حمایت از کودکان معتاد

دکتر فاطمه عباسی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت )، درباره اقدامات سازمان بهزیستی برای حمایت از دانش‌آموزان معتاد گفت: طرح  نماد(نظام مراقبت اجتماعی از دانش‌آموزان)، ائتلاف ۹ سازمان است که در خصوص درمان و بازتوانی دانش‌آموزان در معرض خطر و دارای اختلال مصرف مواد مخدر فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: در این طرح کودکان و نوجوانانی که در معرض خطر هستند بر اساس ابزار‌ها و شواهاد معتبر طرح نماد شناسایی می‌شوند، این شواهد بسیار معتبر بوده و شامل شواهد تشخیص رفتاری، شواهد تشخیص تحصیلی و شواهد تشخیص خانوادگی است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با بیان اینکه کودکان و نوجوانان در معرض خطر بالا افرادی هستند که براساس شواهد این طرح گرایش به مصرف مواد و حداقل سابقه یکبار مصرف مواد مخدر را دارند، اظهار کرد: کودک و نوجوان دارای اختلال مصرف مواد براساس DMS معتاد بوده و باید برای وی برنامه‌ریزی در خصوص پیشگیری و درمان انجام شود که در این طرح پیشگیری با رویکرد اجتماع‌محور انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اجرای پکیج‌های پیشگیری اولیه با حمایت،‌سازمان بهزیستی، سمن‌های دارای مجوز از طرف این نهاد و آموزش وپرورش انجام می‌شود.

عباسی با بیان اینکه در حال حاضر برنامه مصون سازی خانواده محور در سراسر کشور انجام می‌شود، افزود: همچنین با حمایت سازمان بهزیستی در مهدهای کودک و مدارس برنامه فست یا همکاری خانواده و مدرسه در راستای ارتقا عوامل محافظ در دوران کودکی و همچنین پیشگیری اولیه از اعتیاد اجرا می‌شود.

وی عنوان کرد: کودکانی که در طرح نماد دارای اختلال مصرف مواد شناخته می‌شوند،‌ابتدا به بیمارستان ارجاع شده و سم‌زدایی می‌شوند،‌در مرحله بعد چنانچه خانواده صلاحیت نگهداری از کودک را نداشته باشد وی به مراکز شبه‌خانواده بهزیستی منتقل می‌شود و اگر خانواده صلاحیت داشته باشد کودک به خانواده باز می‌گردد، در این شرایط اگر خانواده دارای معضل اعتیاد باشد به خانواده برای بهبود اعتیاد از طریق یارانه درمان اعتیاد یا معرفی به مراکز ترک اعتیاد زیرمجموعه بهریستی کمک می‌شود.

این مقام مسئول در سازمان بهزیستی با تاکید براینکه میزان دوره سم‌زدایی کودک به نوع ماده مصرفی،‌شرایط جسمی کودک و نظر پزشک بستگی دارد، افزود: برای  یارانه درمانی اعتیاد افراد بی‌بضاعت با توجه به بودجه‌ای که در اختیار داریم به این افراد کمک می‌کنیم اما اولویت ما زنان،‌کودکان و افراد سرپرست خانواده هست تا با کمک به درمان این افراد از انتقال اعتیاد به خانواده پیشگیری کنیم.

وی اضافه کرد: تعرفه درمان اعتیاد در کمپ برود با مراکز درمان سرپایی متفاوت است و سازمان بهزیستی به افرادی که شرایط آن را داشته باشند،‌ هزینه یک دوره درمان را پرداخت می‌کند و در صورت نیاز و در شرایط حاد یک دوره دیگر هم این کمک‌ها تمدید می‌شود.

عباسی اعلام کرد: سازمان بهزیستی ۳۴ بسته مشاوره و ‌۲۳ بسته مددکاری را برای دانش‌آموزان، والدین،‌معلم و متخصص تهیه و در اختیار طرح نماد قرار داده است.

وی با اشاره به ساماندهی کودکان کار و خیابان در مراکز موجود در هر استان گفت: ازاین کودکان پس از شناسایی، تست HIV گرفته می‌شود، اما تست اعتیاد گرفته نمی‌شود اما اگر کودکی با اعتیاد شناسایی شود همچون سایر کودکان در طرح نماد مراحل درمان را پشت سر می‌گذارد.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد با بیان اینکه در سال ۹۶، ۶۸۵۷ کودک کار و خیابان تحت آموزش و تست اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌اند،ادامه داد: در حال حاضر معضل ما این است که کودکان کار خانواده داشته و خانواده‌ها با حکم قضایی این کودکان را بازمی‌گردانند، خواست ما از قوه قضائیه این است که به بهزیستی اختیار دهد که اگر کودکی ۳ بار به چرخه ما وارد شد و توسط والدین دوباره به خانواده بازگشت، بتوانیم کودک را به دلیل عدم صلاحیت خانواده تحت حمایت قرار دهیم.

وی درباره همکاری وزارت بهداشت در طرح نماد تصریح کرد: این وزارتخانه قراربود بیمارستان‌هایی را برای پذیرش و سم‌زدایی کودکان دارای اعتیاد زیر ۱۸ سال معرفی کند که تا کنون این اقدام از طرف وزارت بهداشت به صورت کتبی انجام نشده و همکاری موثری در پذیرش کودکان معتاد صورت نگرفته است.

عباسی با بیان اینکه در برخی استان‌ها مانند خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان سازمان بهزیستی قبول مسئولیت کرده و در تهران نیز با ۲ بیمارستان ارتباط گرفته‌ایم که کودکان معتاد را پذیرش کنند، تاکید کرد: باید فرایندی اعمال شود تا براساس آن وظایف بیمارستان‌ها در زمینه ارجاع و پذیرش این کودکان مشخص شده و و چند بیمارستان برای این کار از طرف وزارت بهداشت معرفی شوند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of