۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷

از تکذیب تا تائید کمبود واکسن آنفلوآنزا/ بیماران منتظر تصمیم مسئولان

به گزارش خبرنگار طبنا( خبرگزاری سلامت)، آنفلوآنزا بیماری‌ است که سالانه جان افراد زیادی را در جای جای دنیا می‌گیرد و فرقی میان قربانیانش نمی‌گذارد. پیر و جوان و فقیر و غنی نمی‌شناسد و نشانه اصلی آن تب بالا، بدن درد و استخوان درد است و معمولا  به‌صورت ناگهانی و حاد بروز می‌کند و در بعضی افراد چنان شدت می‌یابد که جان ‌آنها را به خطر می‌اندازد برای همین مسئله، سال‌هاست که کشورهایی برای مقابله با این بیماری واکسن تولید می‌کنند و تزریق آن را برای برخی از گروه‌های پرخطر توصیه می‌‌کنند.

پزشکان و متخصصان ایرانی نیز هر ساله گروه‌های حساس همچون کودکان زیر پنج سال،  افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار، بیماران صعب‌العلاج و مزمن، بیماران قلبی و ریوی، افرادی که نارسایی کلیه دارند یا پیوند کلیه شدند، افراد مبتلا به برونشیت مزمن، بیماران مبتلا به سرطان و اچ‌آی‌وی مثبت را برای استفاده از این واکسن توصیه می‌کنند. بهترین زمان تزریق این واکسن نیز ابتدای پاییز و در زمان شروع فصل سرد سال است.

اما با شروع فصل پاییز برخی از مردم برای تهیه این واکسن با مشکل مواجه شدند و تنها برخی داروخانه‌ها این واکسن را موجود دارند هر چند که غلامرضا اصغری، رئیس سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت) می‌گوید: مقدار زیادی واکسن آنفلوآنزا وارد شده و بین داروخانه‌های سطح شهر توزیع شده است.

مشکل تامین واکسن آنفلوآنزا وجود ندارد

 

رئیس سازمان غذا و دارو می‌‌گوید: در حال حاضر مقادیر زیادتری از واکسن آنفلوآنزا به کشور وارد و توزیع می‌شود بنابراین هیچ مشکلی در تامین واکسن آنفلوآنزا وجود ندارد و هیچ گونه کمبودی در زمینه واکسن آنفلوانزا نداریم.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌های سطح شهر موجود است، عنوان می‌کند: واکسن آنفلوآنزا به مقدار لازم توزیع شده است و هیچ مشکلی در این زمینه نیست.

واردات واکسن آنفلوآنزا کمتر شده است

این در حالی است که مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا گفته می‌گوید: امسال نسبت به سال گذشته واردات واکسن آنفلوآنزا کمتر شده و با کمبود این واکسن در کشور مواجه شده‌ایم بنابراین واکسن موجود است اما با کمبود آن مواجهیم.

وی ادامه می‌دهد: واکسن‌های آنفلوآنزا ساخت داخل نداریم و دو نمونه وارداتی از کشور فرانسه و هلند بوده که هر دو مورد تائید سازمان جهانی بهداشت است.

طبق برنامه واردات واکسن‌ها در حال انجام است

دکتر علی واشقانی، رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به اینکه توصیه کرده‌ایم افراد واجد شرایط پیش از آبان واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند، عنوان می‌کند: اکثر واجدین شرایط تاکنون واکسن آنفلوآنزا را دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه برای واردات ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا به کشور برنامه‌ریزی کرده بودیم، می‌گوید: طبق برنامه واردات واکسن‌ها در حال انجام است و امیدوارم بتوانیم مطابق برنامه پیش رویم و خوشبختانه تاکنون مشکلی نداشتیم و مطابق برنامه پیش رفته‌ایم.

اهتمام مسئولان سپر بلای بیماران

فصل سرد سال در پیش است و بیماری آنفلوآنزا تهدیدی برای جان مردم به‌ویژه در گروه‌های پرخطر. هر چند وزارت بهداشت تلاش کرده اقداماتی در این زمینه انجام دهد و کمبودی نباشد ولی گلایه‌مندی برخی مردم حکایت از نیاز به تلاش بیشتر مسئولان در این زمینه دارد بنابراین جا دارد مسئولان مربوطه با اقدام به‌موقع و اهتمام هر چه بیشتر از گذشته نسبت به تامین این واکسن و رفع کمبودهایی که گاهی نیز تکذیب می‌شود، اقدام کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of