شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۳
بازدید: 234

ازدواج‌های فامیلی؛ عاملی که سبب تولد نوزادان ناشنوا می‌شود

به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، حمید جلیلوند با بیان این مطلب اظهارکرد: آشنایی مردم با سمعک در حد آشنایی با یک پروتز بوده درحالی‌که این مسئله بسیار حائز اهمیت است. چراکه سمعک وسیله‌ای برای تقویت شنوایی است و اگر متناسب با وضعیت بیمار تنظیم نشود،‌ آسیب‌های برگشت‌ناپذیری را به همراه دارد که در نهایت می‌تواند منجر به کاشت حلزون شود.

وی با بیان اینکه سیستم بهداشتی باید با این قضیه آشنا باشد و توان علمی نیز برا ی اعضا ارتقا یابد، گفت: در حوزه سمعک هم‌گام با استانداردهای جهان پیش نرفته‌ایم و حدود ۴۰ سال در این زمینه با برخی از کشورها اختلاف داریم.

جلیلوند با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم خدمات مرتبط با سمعک را مطابق با استانداردهای روز دنیا ارائه دهیم، افزود: در دنیا ۲۰ درصد هزینه سمعک مرتبط با پروتز آن بوده و سایر هزینه‌ها برای خدمات سمعک است و باید این خدمات تعرفه‌ای متناسب و جداگانه داشته باشد.

دبیر انجمن شنوایی‌شناسی ایران گفت: معمولاً افراد بالای ۶۵ سال از هر ۵ نفر آنها یک تا دو نفر به صورت میانگین نیاز به سمعک دارند و در ایران فاکتورهایی همچون نبود کنترل نویز یا آلودگی‌های صوتی، ازدواج‌های فامیلی، سبب شده که گاهی این آمار نیز بالاتر باشد.

جلیلوند اضافه کرد: اداره تجهیزات وزارت بهداشت سالانه حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار سمعک ارائه می‌دهد و امروزه دیگر سمعک‌های آنالوگ را توصیه نمی‌کنیم و مصرف سمعک‌های دیجیتال مدنظر قرار دارد.

وی با بیان اینکه ‌قیمت سمعک‌های دیجیتال یک میلیون و ۵۰۰ تا ۱۶ میلیون تومان است که قیمت آن به فناوری و قابلیت‌های آن بستگی دارد، افزود:عمر سمعک در اروپا و برخی از کشورهای آسیایی حدود ۳ سال است و درواقع توصیه می‌شود هر ۳ تا ۵ سال سمعک عوض شود و این در حالی بوده که علی‌رغم توجه سازمان‌های بیمه‌گر طی سال‌های اخیر ولی این سازمان‌ها تنها یک بار افراد مرتبط با این موضوع را تحت پوشش قرار می‌دهند.

گفتنی است؛ کنگره شنوایی شناسی ۵ تا ۷ تیرماه سال جاری با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار خواهد شد و جدیدترین دستاوردها و همچنین استانداردهای تشخیصی وبالینی در آن ارائه می‌شود و موضوعاتی همچون توانبخشی شنوایی و آشنایی با سمعک در این کنگره مدنظر قرار دارند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of