Thursday 14 November 2019 | پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
بازدید: 225

ارتباط مستقیم اختلال‌های روحی با سرزنش خود

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، افرادی که به خودشان سخت می‌گیرند و بابت هر خطایی که انجام می‌دهند، بیش از حد فکر کرده و خود را سرزنش می‌کنند، دچار اضطراب و اختلال‌های روحی مانند اختلال وسواس فکری-عملی و همچنین اضطراب منتشر می‌شود.

به گفته محققان دانشگاه هیروشیما، این افراد با تفکر منفی در مورد مشکلات پیش آمده، خود را شکنجه می‌دهند و بابت هر چیزی مضطرب می‌شوند. ابتلا به اختلال اضطراب منتشر در آنها بسیار رایج است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ بیمار، یک نفر به این اختلال مبتلاست. اضطراب منتشر، نوعی اختلال اضطرابی است که به صورت نگرانی بیش از اندازه و نامعقول در مورد اتفاق‌ها و فعالیت‌های روزمره خود را نشان می‌دهد.

بنابر گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، هر سال حدود ۴۰ میلیون نفر به اختلال اضطراب منتشر مبتلا می‌شوند.

اختلال وسواس فکری-عملی هم نوعی اختلال اضطرابی مزمن است که فرد را نسبت به مواردی چون نظم و ترتیب، حتی امور جزئی حساس می‌کند و البته با کمال‌طلبی همراه است. افکار ناراحت‌ کننده مدام وارد ذهن فرد بیمار شده و او برای کاهش اضطراب ناشی از این وسواس فکری، کارهای تکراری انجام می‌دهد.

حدود ۱,۲ درصد بریتانیایی‌ها به این اختلال مبتلا هستند. از رفتارهای تکراری می‌توان به بارها بررسی کردن قفل در، که بسیار رایج‌تر از رفتارهای تکراری دیگر است، اشاره کرد. ترک این نوع رفتارها، اگر از عادت به اختلال تبدیل شوند، بسیار سخت می‌شود.

این اختلال‌های روحی باید با استفاده از تجویز دارو و روان‌درمانی برطرف شوند. افرادی که به طور طبیعی بسیار مرتب و منظم هستند و البته نشانی از اضطراب دارند هم در معرض خطر ابتلا به وسواس فکر-عملی هستند.

به گزارش طبنا، بنابه گفته محققان برای اینکه در معرض این اختلال‌ها قرار نگیرید، نباید بابت هر مشکل پیش آمده در زندگی، خود را سرزنش کنید و برای خود اشتغال ذهنی به‌وجود آورید. اما اگر نمی‌توانید از پس این کار برآیید، حتما از یک روانشناس کمک بگیرید.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of