شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
بازدید: 181

ارتباط سروصدا با افزایش ریسک حمله قلبی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، به گفته محققان بیمارستان دولتی ماساچوست آمریکا، سروصدا می‌تواند موجب تشدید فعالیت منطقه مغزی درگیر در واکنش استرس و در نتیجه افزایش التهاب عروق خونی شود.

یافته‌ها نشان می‌دهد افرادی که به شدت در معرض سروصداهای مزمن قرار دارند، نظیر سروصداهای ناشی از فرودگاه و بزرگراه، با افزایش ریسک ابتلا به مشکلات قلبی-عروقی نظیر حملات قلبی و سکته‌ها روبرو هستند.

«آذر رادفر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «اسناد و شواهد نشان می‌دهد بین سروصداهای پیرامونی و بیماری قلبی-عروقی ارتباط وجود دارد، اما مکانیسم‌های فیزیولوژیکی پشت آن همچنان نامعلوم هستند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «یافته‌های ما چشم انداز مهمی‌را در مورد بیولوژی مربوط به این پدیده نشان می‌دهند.»

محققان در این مطالعه، رابطه بین قرارگیری در معرض سروصدا و حوادث مهم قلبی-عروقی را در بین ۴۹۹ فرد سالم با میانگین سنی ۵۶ سال بررسی کردند. با استفاده از تصویربرداری‌های PET و CT، دانشمندان فعالیت آمیگدالا را ارزیابی کردند. آمیگدالا منطقه مغزی دخیل در تنظیم استرس و واکنش‌های هیجانی است. محققان همچنین گزارشات پزشکی شرکت کنندگان را بعد از مطالعه اولیه تصاویر بررسی کردند.

از بین ۴۹۹ شرکت کننده، ۴۰ شرکت کننده در طول ۵ سال اولیه دچار حادثه قلبی-عروقی مثل حمله قلبی یا سکته شدند. محققان آدرس محل زندگی و میزان سروصدا اطراف شان را ارزیابی کردند. نتایج نشان داد افراد در معرض بالاترین میزان سروصدا با فعالیت بیشتر آمیگدالا و التهاب بیشتر در عروق خونی شان روبرو بودند. این افراد همچنین سه برابر بیشتر در معرض ریسک حمله قلبی یا سکته قرار داشتند.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of