Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۰
بازدید: 453

ارتباط تاخیر در استقلال جوانان با سندروم آشیانه خالی

دکتر فریده حمیدی در گفت‌ و گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره سندروم آشیانه خالی با بیان اینکه  این سندروم نوعی افسردگی است گفت: وقتی افراد پا به میانسالی گذاشته و فرزندان‌شان بزرگ می‌شوند دچار این بیماری وضعیت می‌شوند به عبارت دیگر وقتی فرزندان به دلایل مختلفی مانند ازدواج از والدین جدا شده و اصطلاحا خانه خالی می‌شود والدین به این نوع افسردگی مبتلا می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در برخی فرهنگ‌ها روابط میان اعضای خانواده به لحاظ عاطفی پررنگ‌تر بوده و میزان وابستگی هم بیشتر است،‌ادامه داد: این موضوع باعث می‌شود استقلال فرزندان در جوانی به تاخیر افتاده و زمانی هم که این استقلال ایجاد شود پدر و مادر و به‌خصوص مادر که وابستگی عاطفی بیشتری داشته و اشتغال کمتری دارد دچار این معضل شود.

این روانشناس با تاکید براینکه درمان بسیاری از افسردگی‌ها، درمان بین فردی روانشناختی است، توضیح داد:  هر قدر تعاملات فرد با افراد دیگر بیشتر باشد و این تعاملات باعث ایجاد روابط شغلی و روابط بیشتر با خانواده و دوستان،‌ گردش بیرون از خانه و ورزش و سرگرمی شود،‌افراد این دوران را راحت‌تر سپری می‌کنند.

وی با بیان اینکه دوران ابتلا به سندروم آشیانه خالی موقتی و گذرا است، افزود: اگر والدین پیش از رسیدن به این دوران به اموری غیر از پرداختن مداوم به فرزندان خود را مشغول کنند و به جوانان اجازه دهند که روی پای خو بایستند، برای سلامت روان والدین بهتر بوده و دوران ابتلا به سندروم آشیانه خالی  نیز کوتاه‌تر خواهد بود به عنوان مثال  اگر در زمان جدا شدن فرزندان از خانواده والدین هنوز بازنشته نشده و شاغل باشند  گذر از این مرحله آسان‌تر خواهد بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به  افزایش سن ازدواج جوانان و تاخیری که در اشتغال فارغ التحصیلان رخ داده است، اظهار کرد: باید به  جوانان‌مان فرصت دهیم تا بلافاصله بعد از دیپلم مشاغل مختلفی را تجربه کرده و احساس استقلال کنند  زیرا عدم وابستگی بیش ازحد به والدین باعث می‌شود که آنها بیشتر به خود برسند.

حمیدی اضافه کرد:  متاسفانه آموزش و پروش و آموزش عالی ما بر مساله استقلال جوانان تمرکز ندارند و بیشتر از اینکه به فکر توانمند کردن آنان باشند بر تحصیل مدارک توسط جوانان تاکید دارند، این درحالی است که توانمندی باعث استقلال می‌شود.

این روانشناس با اشاره به وابستگی زیاد جوانان به خانواده گفت: این وابستگی به قدری در در جامعه ما زیاد است که دانشجوی دکتری ما هم هنوز به والدین وابسته است. عدم توانمندی و استقلال جوانان باعث شده که والدین جوان خود را کودک تلقی کرده و جوان هم نمی‌تواند به‌راحتی برای سرنوشت خود دست به انتخاب بزند، از سوی دیگر این مساله باعث شده که دوره ابتلا به سندورم آشیانه خالی برای والدین طولانی‌تر و سخت‌تر باشد .

عضو شورای اندیشکده خانواده الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت خاطرنشان کرد: ضروری  است شیوه‌های فرزند پروری ما تغییر کرده و همچنین برای استقلال و توانمند سازی جوانان ارتباط میان بخش آموزش و صنعت بیشترشده و متولیان آموزش کشور در جهت توانمندسازی جوانان گام بردارند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of