Saturday 6 June 2020 | شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
بازدید: 364

ارتباط بارداری با افزایش ریسک ابتلا به آلزایمر در زنان

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان کره‌ای می‌گویند هورمون استروژن با تحریک مغز، اثر حمایتی در چند هفته اول بارداری دارد. این تحقیق با بررسی تاریخچه زاد و ولد و تعداد سقط جنین احتمالی ۳۵۴۹ زن کره‌ای و یونانی ۷۱ ساله انجام شد. محققان، حافظه و مهارت‌های تفکر آنها را بررسی کردند تا متوجه شوند آیا نشانه‌ای از آلزایمر یا نقص شناختی در آنها مشاهده می‌شود یا خیر. از میان زنان فوق ۱۱۸ نفر به بیماری آلزایمر مبتلا شده بودند و ۸۹۶ نفر علایم خفیفی از نقص شناختی نشان می‌دادند. همچنین زنانی که در طول دوره زاد و ولدشان صاحب ۵ فرزند یا بیشتر شده بودند، ۷۰ درصد بیش از دیگران در خطر ابتلا به آلزایمر قرار داشتند. این زنان امتیازهای کمتری در آزمون‌های مربوط به حافظه و مهارت‌های تفکر گرفتند. درضمن زنانی که سقط جنین داشتند حدود ۵۰ درصد کمتر از زنانی که بارداری‌شان را به طور کامل گذرانده بودند، در خطر ابتلا به آلزایمر قرار داشتند.

نتایج فوق پس از اینکه دانشمندان عوامل دیگر موثر در ابتلا به آلزایمر، مانند مشکلات سلامتی، هورمون درمانی و همچنین شیردهی را بررسی کردند، باز هم به قوت خود باقی ماند.

محققان می‌گویند عاملی که باعث افزایش ابتلا به آلزایمر در این زنان می‌شود، افزایش بسیار زیاد هورمون استروژن-۴۰ برابر بیشتر از حد معمول- در اواخر بارداری است. البته عوامل دیگری مانند سبک زندگی را نیز می‌توان موثر دانست. معمولا افراد فقیرتر، فرزند بیشتری دارند.

به گزارش طبنا، این محققان قصد دارند با آزمایش‌های بیشتر ارتباط بین تغییرات هورمونی و ابتلا به بیماری‌های زوال عقل را به خوبی بررسی کنند.

مترجم: نادیا زکالوند

 

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of