Tuesday 17 September 2019 | سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
بازدید: 133

اخلاق، مساله روز کشور و جامعه پزشکی است

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر ایرج فاضل در چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران اظهارکرد: اخلاق، مساله روز کشور و جامعه پزشکی است و موازین اخلاقی در جامعه رو به بهبود نیست که مسائلی از جمله اختلاس‌های کلان، افزایش پرخاشگری، طلاق، اعتیاد، آسیب‌های اجتماعی و پرونده‌های قضایی زیاد نشاندهنده آن است.

وی با طرح این پرسش که آیا جامعه پزشکی در شرایط سیر نزولی اخلاقی کنونی جامعه، باید بلغزد و سکوت کند یا خودش را حفظ کند؟ تصریح کرد: جامعه پزشکی نباید تسلیم نزول اخلاق در جامعه شود و باید این مسیر را عوض کند.

رییس جامعه جراحان ایران یادآور شد: در جامعه پزشکی سخت نیازمند حمایت مردم هستیم چون حیثیت و اعتماد را از مردم می‌گیریم، بنابراین باید بیماران را راضی کرده و به آنها توجه کنیم. البته ممکن است در برخی موارد نتوانیم برای تشخیص و درمان بیماران کاری انجام دهیم، اما می‌توانیم به آنها توجه کنیم و مطمئن باشیم که خشنود ما را ترک می‌کنند.

دکتر فاضل با بیان اینکه امروز شاهد هجمه‌های زیاد علیه جامعه پزشکی هستیم، افزود: ما از این هجمه‌ها ناخشنود هستیم و راه مبارزه با آن را توجه بیشتر به بیماران می‌دانیم که این بزرگترین پادزهر است؛ چراکه نمی‌توانیم به همان شکلی به ما حمله می‌شود به آن پاسخ دهیم و مردم، پزشکان را از گروه‌های مرجع و پیشرو می‌دانند و به آنها اعتماد دارند.

وی ضمن تاکید بر لزوم بازنگری در حوزه آموزش پزشکی، تاکید کرد: توجه به آموزش از مرحله کنکور تا آخرین مراحل تحصیل در دوره‌های فوق تخصص که البته به طور افراط در برخی رشته‌ها ایجاد شده اند، مهم است. متاسفانه در مرحله کنکور، یک جوان ۱۸ ساله که فاقد تجربه و درک صحیحی از پزشکی است را صرفا به خاطر کسب نمره، پذیرش می‌کنیم که این یکی از عجیب ترین روش‌ها است در حالی که قضاوت و پزشکی با جان مردم سر و کار دارد و صرف کسب نمره نمی‌تواند معیار پذیرش باشد.

وزیر اسبق بهداشت اضافه کرد: طرحی در فرهنگستان علوم پزشکی تهیه و تدوین شد که براساس آن پیشنهاد شده که دوره پزشکی همانند سایر رشته‌ها، ناپیوسته باشد چون فردی که دارای مدرک لیسانس است ۴ سال دانشگاه را دیده و جامعه را بهتر می‌شناسد، راحت تر و بهتر می‌تواند برای تحصیل در مقاطع بالاتر، تصمیم بگیرد. البته این طرح به صورت آزمایشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز انجام شد. بنابراین یکی از راه‌های سامان دادن به آموزش پزشکی این است که افراد را به جای دیپلم، از لیسانس برای پزشکی پذیرش کنیم.

دکتر فاضل با بیان اینکه وجود فوق تخصص در رشته‌های مختلف یکی از مشکلات کشور است، افزود: در برخی موارد مردم گمراه می‌شوند و متاسفانه این رویه در کشور باب شده که هر کس هر مشکلی دارد باید به فوق تخصص رشته مربوطه مراجعه کند به عنوان نمونه یکی از بیماران بنده برای مشکل غده، سراغ فوق تخصص غدد را می‌گرفت.

رییس جامعه جراحان ایران تعرفه‌های پزشکی را عادلانه و منصفانه ندانست و گفت: قانون می‌گوید که تعرفه‌ها باید عادلانه باشد اما این تعرفه‌ها عادلانه نیست و تعرفه‌ها باید خیلی بیشتر از این باشد و متناسب با تغییرات اقتصادی جامعه و افزایش شاخص‌های اقتصادی، رشد پیدا کند اما یکی از مشکلات این است که تعرفه در محلی تصویب می‌شود که نمایندگان بیمه‌ها و مصرف کنندگان خدمات پزشکی، دارای بیشترین رای هستند و از این شورا، تعرفه عادلانه بیرون نمی‌آید.

وی خاطرنشان کرد: در کشور، شبه بیمه داریم. البته همیشه روش‌های مترقی را از خارج می‌گیریم و آن را بومی‌می‌کنیم در حالی که بیمه باید مجموعه ای قدرتمند و ثروتمند باشد که بتواند نیازهای بیماران و مطالبات مراکز درمانی و تشخیصی را پاسخ دهد اما بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، وضعیت مناسبی ندارند که باید امکانات علمی‌مورد نیاز آن تامین شود و با وجود مطالبات مراکز درمانی از بیمه‌ها، این امر محقق نخواهد شد.

دکتر فاضل تاکید کرد: طرح پزشکان یک مساله عجیب است و انگار فقط پزشکان از تحصیل رایگان در کشور استفاده می‌کنند. طرح تعهد نیروی انسانی بسیار ناعادلانه است چون فارغ التحصیلان باید نیمی‌از عمر خود را در طرح سپری کنند در حالی که رزیدنت یا فلوشیپ باید حقوق بگیرد که غالبا هم حقوق‌ها با تاخیر در نقاط دورست پرداخت می‌شود و این افراد مشکلاتی دارند که باید برطرف شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of