Monday 23 September 2019 | دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
بازدید: 436

کمبود مواد مغذی به اختلال خواب ناشی می‌شود

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققان موسسه بهداشت و تغذیه ملی آمریکا در بررسی‌های خود متوجه شدند، افرادی که کمتر از ۷ ساعت خواب شبانه دارند، به کمبود ویتامین‌های A، D و B1، منیزیم، نیاسین، کلسیم، روی و فسفر مبتلا هستند. این افراد به مرور، گرفتار خواب بی‌کیفیت می‌شوند.

در ضمن زن‌هایی که به کمبود مواد مغذی مبتلا هستند، بیشتر از مردها، دچار اختلال خواب می‌شوند.  محققان می‌گویند زمانی که افراد با مصرف غذای مناسب یا مکمل‌ها، این مواد ضروری را به بدن خود برسانند، می‌توانند از خواب خوب و با کیفیتی بهره‌مند شوند.

گفتنی است، تغذیه بد می‌تواند نقش مهمی در اختلال خواب، خواب بی‌کیفیت و مشکل به خواب رفتن داشته باشد.

ریزمغذی‌ها، ویتامین و مواد معدنی ضروری هستند که بدن‌مان نمی‌تواند آنها را تولید کند و باید با استفاده صحیح از مواد مغذی، آنها را به بدن برسانیم. متاسفانه بنابر تحقیقات، میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا حداقل به یک نوع کمبود ریزمغذی مبتلا هستند.

در بررسی‌های گذشته مشخص شده بود که ریزمغذی‌ها در رشد انسان موثر هستند و از بیماری‌ها پیشگیری کرده و سرعت درمان بیماری‌ها را افزایش می‌دهند. آنها در عین حال عملکردهای بدن را در حالت نرمال حفظ می‌کنند.

به طور مثال منیزیم، ملاتونین و دیگر ترکیبات مسئول خواب را تولید می‌کند. در برخی از بررسی‌ها هم مشخص شده که ماده معدنی روی هم در تنظیم خواب بسیار موثر است.

به گزارش طبنا، بنابه گفته محققان آمریکایی، کمبود مواد مغذی کافی می‌تواند فرد را دچار اختلال خواب کند. بنابراین با مصرف کافی مواد مغذی می‌توان خواب باکیفیتی داشت.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of