Tuesday 17 September 2019 | سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
بازدید: 480

اختلال ارسال پیام سیری معده افراد پرخور

دکتر تیرنگ نیستانی در گفت‌گو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: وظیفه معده اساسا انبار کردن غذای خورده شده، میکروب‌زدایی، هضم نسبی و سرانجام بردن تدریجی آن به درون روده باریک است. معده در القای حس سیری نیز به راه‌های مختلف دخالت دارد.

وی ادامه داد: اتساع معده پس از صرف غذا موجب تحریک اعصاب خاصی می‌شود که به مغز پیام سیری و دست‌کشیدن از غذا را می‌دهند بنابراین معده بزرگ قاعدتا به حجم بیشتری از غذا برای اتساع و القای سیری نیاز دارد.

نیستانی افزود: همین مساله مبنای بسیاری از روش‌های پیشگیرانه و درمانی چاقی بوده که توصیه به مصرف مقدار زیادی سبزیجات همراه غذا، گذاردن بالن درون معده و بالاخره جراحی به منظور کوچک کردن گنجایش معدی از آن جمله است.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: بیش از دو دهه پیش مطالعاتی کاهش حجم معده افراد چاق را به دنبال کاهش وزن ناشی از رعایت یک رژیم غذایی متعادل و کم‌انرژی نشان دادند.

وی تصریح کرد: مطالعات جدید حاکی از کاهش حساسیت اعصاب معدی در درک پری معده و ارسال پیام سیری به مغز در افراد پرخور درپی داشتن عمری رژیم غذایی ناسالم است، آسیبی که متاسفانه ممکن است حتی با کاهش وزن هم بهبود‌ نیابد.

نیستانی تصریح کرد: امکان دارد این «کژفهمی‌عصبی» در درک پری معده و تاخیر در ارسال پیام سیری به مغز در عدم توفیق در رعایت برنامه غذایی کاهش وزن دخالت داشته باشد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: البته تردیدی نیست که پیشگیری آسان‌تر و بهتر از درمان است اما آیا واقعا برای افرادی که دچار پروزنی و فربهی هستند با آن حجم بالای معده و شاید آسیب اعصاب آن راه گریزی جز تن‌سپردن به تیغ جراحی نیست؟

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of