Saturday 6 June 2020 | شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱
بازدید: 368

احتمال چاقی چه کسانی را در تعطیلات نوروز تهدید می‌کند؟

دکتر شاهین صالحی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب و با اشاره به این موضوع که در ایام عید دو اتفاق برای افراد می‌افتد، افزود: یک سری از افراد دچار کاهش شدید فعالیت و افزایش دریافت کالری می‌شوند در حالی که برای یک سری دیگری ممکن است این اتفاق با این شدت رخ ندهد، اما نوعی ورزش‌ها و حرکات جسمی‌در این افراد اضافه شود که بدنشان آمادگی پذیرش آن را نداشته باشد.

وی اضافه کرد: درباره نوع دوم به عنوان مثال فردی بوده که دائما سر کار بوده و پشت میز می‌نشسته و فرصت ورزش و فعالیت بدنی نداشته است و سن بالایی داشته و این فرد از نظر ورزش جزو افراد پرخطر است، زمانیکه این فرد به مسافرت می‌رود یا فعالیت‌های بدنی‌اش را با ورزش‌های شدید در ایام نوروز افزایش می‌دهد که ممکن است دچار آسیب‌های بدنی شود.

صالحی گفت: برعکس این افراد، کسانی هستند که قبل از تعطیلات افراد فعالی بودند که با شروع تعطیلات ممکن است ریتم خوابشان به هم بخورد، میزان کالری بیشتری دریافت کنند، در این باره افرادی که دچار قند خون هستند نیز در خطر بیشتری قرار دارند. ضمن اینکه افزایش وزن در این افراد دور از انتظار نخواهد بود.

این متخصص پزشکی ورزشی گفت: در این مدت امکان دارد افراد با افت بدنی شدید مواجه شوند چون در ایام تعطیلات بیش از حد مواد غذایی مصرف کرده اند، فعالیت بدنشان کاهش یافته و دچار برهم خوردگی ریتم خواب شده‌اند.

وی توصیه کرد: افراد باید به تناسب میزان فعالیتی که قبل از تعطیلات داشته‌اند در ایام تعطیل به فعالیت بدنی و ورزش داشته باشند تا دچار آسیب‌های ناشی از کاهش یکباره فعالیت بدنی نشوند.

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of