Monday 9 December 2019 | دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
بازدید: 154

احتمال درمان برخی از سرطان‌ها با نوعی درمان ویروسی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌نیوزتودی، استفاده از ویروس‌ها برای درمان سرطان از مدت‌ها پیش مدنظر محققان بوده ‌است. برخی از ویروس‌ها، مانند  ویروس انکولیتیک، می‌توانند سلول‌های تومورها را از بین ببرند.

اما تاکنون تنها یکی از ویروس‌ها برای درمان نوعی سرطان تایید شده است. محققان با استفاده از ویروس هرپس سیمپلکس اصلاح ژنتیکی‌شده به درمان سرطان ملانوما (نوعی سرطان پوستی) پرداخته‌اند. این ویروس یکی از مهم‌ترین ویروس‌های بیماری‌زای انسانی است که موجب تب‌خال تناسلی می‌شود.

دلیل اینکه ویروس می‌تواند تومورهای سرطانی را هدف بگیرد، ساده است. تومورهای سرطانی از دید سیستم ایمنی بدن پنهان می‌مانند و آنها مجال رشد و گسترش پیدا می‌کنند. اما وقتی نوعی ویروس وارد سلول‌های سرطانی شده و تکثیر می‌شود، سیستم ایمنی بدن آنها را مشاهده کرده و شروع به مبارزه با تومورها کرده و درست مانند سرماخوردگی، سرطان را درمان می‌کند.

سرطان ملانوما، تنها سرطانی نیست که از نوعی ویروس ناشی می‌شود. برخی از تومورهای مغزی هم ریشه ویروسی دارند.

اخیر محققان دانشگاه سوری انگلستان، اثر نوعی ویروس سرماخورگی معمول روی سرطان مثانه غیرتهاجمی عضلانی را بررسی کردند.

سرطان مثانه، میان زنان و به ویژه مردان رایج است. ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد بیمار، به سرطان مثانه غیرتهاجمی عضلانی مبتلا می‌شوند. محققان دانشگاه سوری می‌گویند، درمان‌های فعلی سرطان مثانه، نه تنها چندان موثر نیستند، بلکه بدن برخی از افراد را پر از سم می‌کنند.

یکی از درمان‌ها که هر نوع تومور قابل مشاهده را از بین می‌برد، نرخ عود تومور بسیاری بالایی (بین ۵۰ تا ۷۰ درصد) دارد و ممکن است سرطان در یک دوره ۲ تا ۵ ساله دوباره بازگردد.

ایمنی‌درمانی گزینه دیگری است که روی یک‌سوم بیماران مبتلا اثری ندارد و در یک‌سوم بیماران دیگر عوارض جانبی وخیمی از خود به جای می‌گذارد.

محققان بریتانیایی نوعی ویروس سرماخوردگی با نام اختصاری CVA21 را بررسی کردند. آنها به ۱۵ نفر مبتلا به  سرطان مثانه غیرتهاجمی عضلانی، یک هفته قبل از عمل جراحی برداشت تومور، ویروس CVA21 دادند.  این ویروس به وسیله کاتتر وارد مثانه ۹ نفر از داوطلبان آزمایش شد. در حالی‌که شش نفر دیگر هنگام به‌کارگیری نوعی شیمی‌درمانی، به نام میتوسین سی، این ویروس را دریافت کردند.

نمونه‌های ادرار هر بیمار، یک روز در میان، آزمایش می‌شد و محققان پس از عمل جراحی هم نمونه‌های بافتی این بیماران را بررسی می‌کردند.

بررسی‌ها نشان داد که ویروس در بدن بیماران شروع به تکثیر کرده و سلول‌های سرطانی بیشتر بیماران را از بین می‌برد. همچنین نمونه‌های بافتی نشان داد، این ویروس فقط به سلول‌های سرطانی حمله می‌کند و به سلول‌های سالم صدمه‌ای نمی‌زند.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، این نوع درمان ویروسی با استفاده از نوعی ویروس سرماخوردگی می‌توان تحولی شگرف در درمان سرطان مثانه غیرتهاجمی عضلانی به وجود آورد.

مترجم: نادیا زکالوند

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of