Sunday 15 September 2019 | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
بازدید: 242

اجرای پایلوت برنامه ملی غربالگری اتیسم از مهر امسال

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت )، محمدتقی جغتایی افزود: هدف از اجرای این برنامه، تکمیل چرخه غربالگری کودکان اتیسم است. بخشی از این چرخه شامل کودکان در سن مهدکودک است که از سوی بهزیستی اجرا می شود و بخش دیگر آن شامل کودکان در سن مدرسه است که با همکاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی، غربالگری و شناسایی این کودکان انجام می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقاتی سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: قرار است غربالگری و شناسایی کودکان مبتلا به اتیسم از ۱۸ ماهگی نیز در شبکه‌های بهداشتی وزارت بهداشت انجام شود.

وی ادامه داد: این غربالگری از طریق آزمونی که طراحی و بومی شده، انجام می‌شود. تمام کودکان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی و درمانی از طریق این آزمون غربالگری می‌شوند و کودکان مشکوک به اتیسم به مراکز پزشکی و تخصصی ارجاع داده می‌شوند.

جغتایی اظهار داشت: این برنامه، کار مشترکی با سازمان بهزیستی کشور است و بعد از تشخیص اتیسم در کودکان، خدمات توانبخشی، اجتماعی و حرفه‌ای از سوی بهزیستی ارائه می شود.

به گفته وی، تاکنون هفت تا هشت هزار کودک مبتلا به اتیسم در کشور شناسایی شده‌اند.

جغتایی تصریح کرد: پیش‌بینی این است که حدود ۳۰ هزار کودک زیر پنج سال مبتلا به اتیسم در کشور قابل شناسایی باشد، چرا که برآورد می‌شود از هر ۲۵۰ کودک، یک کودک مبتلا به اتیسم قابل شناسایی است و با توجه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تولد در هر سال، حدود ۳۰ هزار کودک مبتلا به اتیسم درهرسال باید شناسایی شود.

مشاور وزیر بهداشت یادآور شد: تشخیص اتیسم در بدو تولد امکانپذیر نیست. چون مشکلات کودکان مبتلا به اتیسم، اجتماعی شناختی است و زمانی قابل شناسایی و تشخیص است که کودکان میزان رشد شاخص‌های سلامت اجتماعی و شناختی خود را بروز دهند.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of