Sunday 15 September 2019 | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
بازدید: 182

اثر مکمل‌ها و ورزش هوازی بر کیفیت اسپرم

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، از مکمل‌های غذایی به منظور بهبود نتایج تمرینات روزمره و افزایش توده بدنی خود استفاده می‌کنند.

آمینواسیدهای شاخه‌دار (BCAAs) از جمله مکمل‌های پرمصرفی هستند که اثرات مفیدی در انسان و مدل‌های جوندگان نشان داده‌اند.

به منظور بررسی اثر تمرینات ورزشی یا مکمل‌های حاوی آمینواسیدهای شاخه دار بر بافت بیضه و شاخص‌های اسپرمی، دکتر بهادرانی، دکتر تولایی، دکتر نصر اصفهانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، تعدادی موش نر را به شش گروه تقسیم کردند؛ گروه کنترل، گروهی که فعالیت‌های هوازی انجام می‌دادند (ورزش)، گروهی که ۲۰ میلی‌گرم مکمل دریافت می‌کردند، گروهی که ۶۰ میلی‌گرم مکمل دریافت می‌کردند، گروهی که در کنار فعالیت‌های هوازی ۲۰ میلی‌گرم مکمل نیز دریافت می‌کردند و گروهی که در کنار فعالیت‌های هوازی ۶۰ میلی‌گرم مکمل نیز دریافت می‌کردند. پس از هشت هفته از اعمال این شرایط، بیضه و اپی‌دیدیم موش‌ها برداشته و بررسی شد و عملکرد اسپرم و میزان تستوسترون خون ارزیابی شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Andrologia به چاپ رسیده است، نشان داد، فعالیت ورزشی به تنهایی یا همراه با مکمل آمینو اسیدی به صورت چشمگیری میزان تستوسترون خون و تحرک اسپرم را افزایش داد. میزانپراکسیداسیون لیپیدی اسپرم در گروه ورزش، به مقدار زیادی کاهش پیدا کرد و شدت پراکسیداسیون لیپیدی در این گروه افزایش چشمگیری داشت.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد برخلاف ورزش شدید، ورزش استقامتی همراه با مصرف متعادل و نه دوز بالای مکمل‌های حاوی آمینواسیدهای شاخه‌دار، می‌تواند موجب برخی اثرات مساعد بر عملکرد اسپرم و تولید تستوسترو نشود. (ایسنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of