Monday 23 September 2019 | دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
بازدید: 152

اثر رفتاردرمانی شناختی در کاهش علایم یائسگی

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، یائسگی پایان چرخه قاعدگی است و در این مدت یا پس از این دوران دیگر بارداری به شکل طبیعی رخ نمی‌دهد.

وقتی افراد در دهه ۴۰ یا ۵۰ سالگی‌شان هستند، یائسگی رخ می‌دهد و از برخی از علایم آن می‌توان به گرگرفتگی، عرق‌های شبانه، اختلال‌های خواب و افسردگی اشاره کرد.

هورمون درمانی یا استروژن درمانی یکی از رایج‌ترین درمان‌های این علایم است. هورمون درمانی می‌تواند از خطر ابتلا به پوکی و شکستگی استخوان در زن‌ها کاسته اما عوارض جانبی مانند نفخ، درد سینه، تهوع و تغییرات خلقی از خود به جای می‌گذارد.

تحقیقات نشان داده است که مقدار خطرات هورمون درمانی با توجه به سن هر فرد متغیر است.

استروژن‌درمانی اگر قبل از ۶۰ سالگی یا ۱۰ سال پیش از یائسگی شروع شود، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کم می‌کند. اما افرادی که بیش از ۱۰ یا ۲۰ سال پس از یائسگی یا پس از ۶۰ سالگی، این درمان را شروع می‌کنند، ممکن است گرفتار بیماری‌های قلبی یا سرطان شوند.

اخیرا محققان از روش رفتاردرمانی شناختی برای درمان علایم یائسگی استفاده کردند. رفتاردرمانی شناختی، شکلی از روان‌درمانی است که روی اصلاح الگوهای منفی افکار و رفتار افراد متمرکز می‌شود و آنها را تشویق می‌کند که به شرایط سخت، به شکلی مثبت و موثر پاسخ دهند.

تاکنون این روش درمان ثابت کرده است که می‌تواند مشکلات روحی متعددی مانند اضطراب و افسردگی را درمان کند. در بررسی‌های گذشته هم رفتاردرمانی شناختی توانسته بود اثر مثبتی رو علایم یائسگی بگذارد. اما آنها فقط روی حالت گرگرفتگی متمرکز شده بودند.

در بررسی جدید روی ۷۱ زن، مشخص شد که رفتاردرمانی شناختی می‌تواند علایم دیگر یائسگی مانند افسردگی، اختلال‌های خواب و مشکلات جنسی را درمان کند.

به گزارش طبنا، بنابه گفته محققان می‌توان به جای استفاده از هورمون‌درمانی که عوارض جانبی دارند، با به‌کارگیری رفتاردرمانی شناختی، علایم آزاردهنده یائسگی را برطرف کرد.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of