Thursday 14 November 2019 | پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳
بازدید: 129

ابزاری که راه رفتن بیماران مبتلا به نوروپاتی را بهبود می‌بخشد

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال اکسپرس، اخیرا محققان آمریکایی، نوعی پروتز حسی ساخته‌اند که می‌تواند توانایی راه رفتن در بیماران مبتلا به نوروپاتی که پاهای خود را حس نمی‌کنند یا حس کمی در آنها دارند، بهبود بخشد. خوشبختانه این ابزار جدید، راه خود را به بازار باز کرده‌ است و اولین بیمارانی که استفاده از این ابزارها را شروع کرده‌اند، سربازان صدمه‌دیده از جنگ هستند.

شرکت RxFunction، سازنده ابزارهای پزشکی که در مینه‌سوتا قرار دارد،  هفته گذشته اعلام کرد که قصد دارد این پروتز را با نام  واکاسینز (Walkasins) به تولید انبوه رسانده و در اختیار بیماران مبتلا به نوروپاتی محیطی در اعضاء پایینی بدن، بگذارد و راه رفتن آنها را بهبود بخشد.

نوروپاتی به معنی التهاب چند عصب محیطی مختلف است که موجب کاهش حس و حرکت در اعضاء بدن فرد می‌شود.

بنابه گفته مدیر اجرایی این شرکت، آنها از مدت‌ها قبل با راه‌اندازی آزمایش‌های بالینی در زمینه بهبود توانایی راه رفتن و همچنین استخدام افراد متخصص و البته آموزش کارکنان خود، سازمانی برای بهبود بخشیدن توانایی حرکت در افراد مبتلا به مشکلات حرکتی ایجاد کردند.

این سازمان، پروتز جدید خود را ابتدا به اداره سربازان صدمه‌دیده از جنگ که تعداد بسیاری از آنها به نوروپاتی محیطی مبتلا شده‌اند، ارائه داد.

در بیماری نوروپاتی محیطی حسی، صدمه‌های عصبی موجود در پاها باعث کرختی و بی‌حسی می‌شوند. بیشتر مواقع دیابت یا شیمی‌درمانی موجب این بیماری می‌شوند. البته عوامل مختلف دیگری مانند تروما (هرنوع آسیب و جراحت وارد شده به بدن)، عفونت، کمبود ویتامین B12، افزایش ویتامین B6، سرطان و … هم می‌توانند فرد را به بیماری‌ نوروپاتی محیطی مبتلا کنند.

محققان این شرکت می‌گویند، پروتز ساخت آنها، عملکرد عصب را بهبود نمی‌بخشد اما می‌تواند با استفاده از حسگرهایی که در کفش قرار داده شده است و ابزارهای ارتعاشی که به قوزک پای بیماری بسته می‌شود، به بیمار کمک کند تا پاهای خود را حس کرده و راه بروند.

از آنجایی‌که استفاده از این سیستم نیازمند عمل جراحی نیست، آن را ابزار «پوشیدنی» هم می‌نامند.

در حال حاضر این ابزار با تجویز پزشک در اختیار بیماران مبتلا به نوروپاتی محیطی یا افرادی که مشکلات تعادلی دارند، قرار می‌گیرد.

به گزارش طبنا، این پروتز پوشیدنی می‌تواند شرایط بیماران مبتلا به نوروپاتی محیطی را تا حد بسیار بالایی بهبود بخشد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of