۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵

آپنه در خواب، خطر ابتلا به سرطان در زنان را افزایش می‌دهد

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، دانشمندان یونانی با بررسی ۱۹هزار داوطلب مرد و زن، متوجه شدند که آپنه (وقفه تنفسی) خواب انسدادی در زنان مبتلا به سرطان رایج‌تر است. نتایج بررسی‌ آنها وقتی عوامل سرطان‌زای دیگر مانند بالا بودن شاخص توده بدنی، وضعیت مصرف سیگار و الکل را در این زنان را درنظر گرفتند، هم صحت داشت.

میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به آپنه خواب انسدادی مبتلا هستند که این وضعیت موجب خروپف در آنها می‌شود.

این محققان می‌گویند تغییر سبک زندگی می‌تواند مشکل آپنه را حل کند. زیرا معمولا اضافه‌وزن، سیگار کشیدن یا مصرف نوشیدنی‌های الکلی، افراد را به آپنه خواب انسدادی مبتلا می‌کند.

آپنه خواب انسدادی که طی آن هنگام خواب راه‌های هوایی فرد تنگ می‌شود و جلوی تنفس عادی او را می‌گیرد، به وجود می‌آید و این مشکل می‌تواند از کیفیت زندگی فرد بکاهد.

آپنه خواب انسدادی، افراد را به مشکلاتی چون فشار خون بالا، سکته مغزی، قلبی یا دیابت نوع۲ هم مبتلا می‌کند.

محققان یونانی در این تحقیق، اطلاعات مربوط به ۱۳ هزار و ۷۶۷ مرد و ۵ هزار و ۷۸۹ زن را بررسی کردند. آنها همچنین تعداد دفعاتی که این افراد در هر ساعت از خواب‌شان، دچار وقفه تنفسی می‌شدند را هم در نظر گرفتند.

در ضمن محققان بررسی کردند که هنگام وقفه تنفسی، چند بار سطح اکسیژن خون این افراد به کمتر از ۹۰ درصد می‌رسد.

از میان این داوطلبان ، ۳۸۸ نفر -۲,۸ درصد زن و ۱,۷ درصد مرد- به نوعی سرطان جدی مبتلا بودند. این محققان در پایان بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که پایین آمدن سطح اکسیژن خون، نقش مهمی در ابتلا به سرطان، بازی می‌کند.

ارتباط بین آپنه در خواب و سرطان، در زنان بسیاری قوی‌تر از مردها بود. البته این تحقیق شیوع سرطان بین افراد مبتلا به آپنه خواب انسدادی را حدود ۲ درصد می‌داند و محققان می‌گویند، این مقدار نباید افراد مبتلا به این اختلال خواب را نگران کند.

مردهای مبتلا به آپنه، بسیار خواب‌آلود خواهند بود و خروپف می‌کنند. اما زنان مبتلا به این اختلال، بیشتر احساس خستگی، بی‌خوابی، افسردگی کرده و صبح‌ها با سردرد از خواب بیدار می‌شوند.

به گزارش طبنا، برای رهایی از مشکلات ناشی از آپنه خواب انسدادی، از جمله فشار خون بالا، سکته‌های قلبی و مغزی و دیابت نوع ۲ و همچنین ابتلا به سرطان، باید با اتخاذ سبک زندگی سالم و وزنی مناسب، این اختلال را درمان کرد.

مترجم: نادیا زکالوند

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments