Saturday 6 June 2020 | شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۰
بازدید: 498

آنچه مردان باید درباره واریکوسل بدانند

دکترامیر ایجادی در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، گفت: بیماری واریکوسل به معنای گشادی وریدهای طناب بیضه است که گشادی طناب بیضه در سمت چپ شایع‌تر است، زیرا ورید بیضه چپ مستقیما به ورید کلیه می‌ریزد و این به معنی آن است که ورید بیضه چپ نسبت به بیضه راست باید مسیر طولانی تر را طی کند.

وی ادامه داد: دریچه‌های لانه کبوتری که در تمام وریدهای بدن وجود داشته و باعث می‌شوند که خون در یک جهت حرکت کرده و به سمت پایین برنگردد، در ورید بیضه وجود ندارند لذا در قسمت چپ برگشت خون کمتر است، بنابراین بیماری واریکسول در سمت چپ شایع‌تراست.

این اورولوژیست با بیان اینکه دیواره وریدی‌ برخی افراد به طور سرشتی شل‌تر از افراد عادی است، اظهار کرد: همه بدن این افراد مستعد ایجاد واریس است، به عبارتی گشادی ورید در پشت ساق پا باعث واریس، اطراف معقد ایجاد هموروئید و دور بیضه ایجاد واریکوسل می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: واریکوسل وقتی بیماری تلقی می‌شود که یا از نظر ظاهری برای فرد ایجاد مشکل کند یا باعث ایجاد ناباروری، اختلال حرکت و اختلال تولید اسپرم شود. واریکوسل درجه حرارت بیضه را افزایش می‌دهد، این درحالی است که اسپرم برای تولید نطفه باید در دمایی کمتر از دمای بدن باشد به همین دلیل کیسه بیضه، این عضو را از بدن دور نگه می‌دارد تا درجه حرارت بیضه کمتر از۳۷ درجه باشد.

رابطه مستقیم میان واریکوسل و ناباروری وجود ندارد

ایجادی با اشاره به اینکه ورید بیضه چپ به ورید کلیه یعنی روبروی ورید آدرنال می‌ریزد، عنوان کرد: ورود مستقیم ترشحات آدرنال به داخل ورید بیضه می‌تواند اختلالاتی در تولید نطفه ایجاد کند اما هیچ مطالعه علمی مبنی براینکه واریکوسل بتواند در تولید نطفه اختلال ایجاد کند وجود ندارد و بسیاری از افراد مبتلا به واریکوسل شدید بچه دارند.

وی افزود: واریکوسل می‌تواند ۳ عارضه به دنبال داشته باشد؛ ایجاد دردهای مبهم در ناحیه بیضه با انتشار به کمر و پهلو که دردهای آن شدید نیست، ایجاد ناباروری و اختلال تولید نطفه، ایجاد مشکل در ظاهر اندام و ایجاد درجاتی از آتروپی و از بین رفتن بافت بیضه .

این متخصص اورولوژیست، تصریح کرد: اگر فردی قبل از رسیدن به سن بلوغ یا سن ازدواج مبتلا به واریکوسل شدید باشد، نمی‌توانیم از او آزمایش اسپرم بگیریم، بیان کرد: اگر واریکوسل کودک شدید باشد چون بیضه در حال رشد است احتمال آسیب آن زیاد است،‌ لذا در  این موابع می‌توان پیشنهاد عمل جراحی داد.

وی اضافه کرد: اگر از افرادی که ازدواج کرده و نمی‌خواهند فعلا بچه‌دار شوند، آزمایش اسپرم گرفته و نتیجه آن نرمال باشد می‌توان دست به جراحی نزد و درمان را پیگیری کرد،اما  اگر بعد از ازمایش مشخص شد فرد اختلال دارد، می‌توان وی را عمل کرد، آن‌دسته از افراد که مبتلا به واریکوسل بوده وفرزند هم دارند واقعا نیازی به عمل جراحی ندارند.

ایجادی با تاکید براینکه درد گواه خوبی برای عمل نیست، گفت: از آنجا که بیضه از نظر اعصاب حسی بسیار غنی است هرجور دستکاری در آن می‌تواند باعث درد شود، همچنین اگر آزمایش اسپرم  فردی اختلال را نشان دهد، هرقدر واریکسول شدید باشد پاسخ به درمان جراحی وی بهتر است.

وی با بیان اینکه واریکوسل به شیوه‌های مختلفی عمل می‌شود و نوع آن بسته به شرایط بیمار و تشخیص جراح است، ادامه داد:معمولا درحین جراحی با میکروسکوپ چشمی تمام وریدهای واریسی قطع می‌شود همچنین آب آوردن بیضه و عود واریکوسل از عوارض جراحی واریکوسل است.

این متخصص اورولوژیست تاکید کرد: افرادی که سیگار می‌کشند ممکن است به اختلال ناباروری مبتلا شوند، چاقی نیز یکی از علل ناباروری است و افرادی که جراحی واریکوسل می‌کنند باید از استعمال سیگار خودداری کرده و مراقب اضافه وزن خود باشند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of