Sunday 15 September 2019 | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۴
بازدید: 565

آمایش سرزمین برای مدیریت بحران آب انجام نمی‌شود

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، نورمحمد تربتی نژاد در خصوص تاثیر اجرای طرح‌های آمایش سرزمین در مدیریت آب کشور گفت: آمایش سرزمین به برنامه‌های کلی، بلند مدت و مداومی‌گفته می‌شود که طرح‌ها  را بر اساس شرایط محیطی آن سرزمین هماهنگ می‌کند. در برنامه‌های توسعه پیشین ما، طرح‌های آمایش سرزمین گنجانده شده بود که متاسفانه در هیچ کدام از آن‌ها اجرایی نشد.

وی ادامه داد: در زمینه بحران آب هم همینطور است. مدیریت منابع آبی نیز بخش مهمی‌از برنامه‌های آمایش سرزمینی بوده که به دلیل اجرا نشدن این برنامه‌ها ما امروز با بحران کم آبی مواجه شده‌ایم. متاسفانه ما همیشه زمانی که بحران ایجاد می‌شود تازه به این فکر می‌افتیم که باید چه کار کنیم. در حالی که سال‌های گذشته این موضوع در برنامه‌های توسعه و آمایش سرزمینی ما پیش بینی شده بود و اگر طبق روال و با هزینه‌های جاری، آن برنامه‌ها اجرا می‌شد ما امروز درگیر بحرانی نمی‌شدیم که برای رفع آن هزینه‌های کلانی نیاز داشته باشیم.

وی در مورد نظارت مجلس بر اجرای این برنامه‌ها در برنامه‌های توسعه، اظهار داشت: طبیعتاً یکی از وظایف اصلی مجلس نظارت بر اجرای کامل و صحیح قوانین و برنامه‌های مصوب است به نظر می‌رسد این ایراد به مجالس دوره‌های مختلف ما هم وارد است که نسبت به اجرای برنامه‌های آمایش سرزمینی که مدیریت منابع آبی هم بخشی از آن است، نظارت کافی را نداشته اند.

تربتی نژاد افزود: البته ما نظارت مقطعی و جدا گونه داشته‌ایم. مثلا ممکن است یک نماینده ای در مقطعی به صورت موردی تذکری نسبت به بخشی از این برنامه داده باشد اما یک سیستم نظارتی منسجم که به به صورت مداوم از ابتدا تا انتها به این برنامه‌ها نظارت داشته باشد، نداریم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: بنابراین ما در حوزه مدیرت بحران آب نیازمند اجرای برنامه‌های آمایش سرزمینی طبق برنامه ششم توسعه و نظارت سیستمی‌مجلس بر این مساله هستیم اما همین حالا که در اوج بحران آبی کشور قرار داریم این برنامه اجرایی نمی‌شود. متاسفانه شعار می‌دهیم و کلی گویی می‌کنیم اما ۱۰ سال بعد اگر به امروز نگاه کنیم، میبینیم که برنامه‌های موجود را هم اجرایی نکرده‌ایم.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of