Saturday 25 January 2020 | شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
بازدید: 139

آماده تقویت همکاری‌های تحقیقاتی با چین هستیم

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمود حجتی افزود: در این چارچوب توسعه همکاری‌های کشاورزی در زمینه غلات، حبوبات، گیاهان صنعتی، محصولات باغی و دانه‌های روغنی با چین در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به فعالیت مراکز تحقیقاتی دو کشور، فضای همکاری میان تهران و پکن را از هر حیث مناسب دانست و گفت با توجه به گسترش همکاری میان ایران و چین در زمینه‌های مختلف، وزارت کشاورزی ایران این آمادگی دارد در همه زمینه‌های کشاورزی با مراکز تحقیقاتی چین همکاری و تعامل داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: چین و ایران همکاری ‌های خوبی را از دیرباز در بخش‌های مختلف کشاورزی از جمله مسایل تحقیقاتی، مبادله بذر و کالا داشته اند و این سفر هم فرصتی برای تقویت این روابط است.

او با اشاره به اینکه موانعی هم بر سر راه توسعه روابط دو کشور در زمینه کشاورزی وجود داشته است اظهار کرد موافقت نامه‌هایی که لازم بوده در این زمینه مبادله شده است یکی از این موافقت نامه‌ها با سازمان گمرک و قرنطینه چین در زمینه قرنطینه دامی‌است که توافق‌های اولیه به عمل آمده و ان شاالله بتوانیم سند نهایی را در این سفر عملیاتی کنیم.

حجتی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نشست خود با رییس فرهنگستان علوم کشاورزی چین گفت: تمام پژوهشکده‌های تحقیقاتی بخش کشاورزی چین زیر نظر این مجموعه بزرگ فعالیت دارند این مرکز اگرچه دولتی است اما شرکت‌های بخش خصوصی زیادی را هم تحت پوشش قرار داده و با این شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف همکاری می‌کند.

وزیر کشاورزی تصریح کرد در این دیدار مسایل مختلفی با توجه به ظرفیت‌ها و همکاری‌های علمی‌و تحقیقاتی دو کشور از جمله در خصوص مبادله بذر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی گفت: چین در زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی مانند پژوهش در بذرهای مختلف از جمله بذر غلات، برنج، دانه‌های روغنی، پنبه و حتی رقم‌های هیبردی به دستاوردهای خوبی رسیده است و در این زمینه از کشورهای پیشرو جهان است.

او با بیان اینکه در این نشست با مقامات چینی عملیاتی تر صحبت شد گفت: قرار شد مسئولان دو کشور ارتباطات و رفت و آمدهای بیشتری داشته باشند و نمونه‌ها و ارقامی‌که فکر می‌کنیم مورد نیاز ما است و چینی‌ها به آن دست پیدا کرده اند می‌تواند در اختیار ما قرار گیرند.

حجتی تصریح کرد: چین اکنون افزون بر ۲۴ هزار رقم بذر غلات را در اختیار دارد که می‌تواند با توجه به سازگاری آب و هوایی چین با ایران از این دستاوردها در ایران هم استفاده کرد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار امیدواری کرد همکاری‌های مشترک تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف بین وزارت جهاد کشاورزی ایران  و پژوهشگاه علوم کشاورزی چین، فصل جدیدی از انتقال دانش و توسعه تکنولوژی بین دو کشور را فراهم کند.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of