شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳
بازدید: 124

آلزایمر در کمین مبتلایان به کلسترول بالا

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد افرادی که کلسترول بالا دارند به میزان قابل توجهی در معرض ابتلا به آلزایمر هستند.

به گفته پژوهشگران، میان کلسترول و آلزایمر ارتباط مستقیم وجود دارد؛ نقش مولکول‌های آمیلویید بتا در شیوع آلزایمر کاملا اثبات شده است و مطالعات نشان می‌دهد کلسترول در رسوب این مولکول نقش دارد.

کلسترول یکی از اجزای اصلی غشا سلولی نورون‌ها است و که تجمع مولکول‌های آمیلویید بتا را تحریک کرده و در نهایت با ایجاد پلاک‌های آمیلوییدی، چرخه‌ای مخرب را آغاز می‌کند که به مرگ نورون‌ها منجر می‌شود و آلزایمر را شکل می‌دهد.

براساس داده‌های موجود، حدود ۲۰۰ هزار آمریکایی قبل از ۶۵ سالگی مبتلا به این بیماری می‌شوند. این پژوهش که توسط محققان دانشگاه اموری صورت گرفته تأکید می‌کند:‌۴ ژن در بروز بیماری آلزایمر مؤثر هستند اما کلسترول بالا بدون در نظر گرفتن نقش ژن‌ها منجر به بیماری آلزایمر می‌شود.

یافته‌های تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد که یک رژیم سالم  می‌تواند به کاهش نابودی حافظه کمک کند؛ در غیر این صورت افراد مبتلا به کلسترول بالا به میزان قابل توجهی در معرض ابتلای زودرس به آلزایمر خواهند بود.

آمارها  همچنین حاکی از آن است که بیش از ۵ میلیون آمریکایی مبتلا به این بیماری هستند و بین پنج تا ۱۰ درصد آنها از دست دادن حافظه از ۴۰ یا ۵۰ سالگی شروع می‌شود. دانشمندان امیدوارند که با درک بهتر علل و خطرات این بیماری، بتوانند به درمان‌های در حال توسعه نزدیک‌تر شوند یا به طور کامل از بروز این بیماری جلوگیری کنند.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of