شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۷
بازدید: 490

آسپرین؛ دوای درد برخی سرطان‌‌ها

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، بنا به گفته محققان دانشگاه کاردیف، فایده استفاده دوز کم آسپرین به عنوان داروی پیشگیرانه در بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان به خوبی شناخته شده است. اما اخیرا شواهدی در دست است که این دارو می‌تواند علاوه بر پیشگیری از ابتلا به سرطان، در درمان سرطان‌های روده، پستان و پروستات، در کنار داروهای درمانی مربوط به این سرطان‌ها، نقش موثری ایفا کند.

محققان سال ۲۰۱۲، اعلام کرده بودند که مصرف روزانه آسپرین از ابتلا به برخی از سرطان‌ها در میانسالی، پیشگیری می‌کند. سال گذشته هم محققان ثابت کردند که آسپرین در درمان سرطان موش‌های آزمایشگاهی، موثر عمل کرده است. در واقع در این بررسی، آسپرین توانسته بود اثربخشی داروهای ضدسرطان را افزایش دهد.

محققان دانشگاه کاردیف به دنبال بررسی‌های جدید خود، معتقدند که اکنون زمان آن رسیده تا نتایج بررسی‌های خود و شواهد موجود را در اختیار مردم و افراد مبتلا به سرطان قرار دهند و با توجه به این شواهد نظر خود بیماران را هم در تصمیم‌گیری استفاده از آسپرین جویا شوند.

محققان دانشگاه کاردیف، هنگام‌ بررسی نقش آسپرین در درمان سرطان ۱۲۰ هزار مبتلا به سرطان را مورد آزمایش قرار دادند. محققان پیشرفت و گسترش این بیماری در کل بدن بیمار و همچنین نرخ مرگ‌ومیر در آنها را بررسی کردند. در این تحقیق، افراد مبتلا به سرطان پستان، پروستات و روده نیز حضور داشتند. در پایان تحقیق مشخص شد، شانس بقای افرادی که آسپرین مصرف می‌کنند، ۲۰ تا ۳۰ درصد بیش از بیماران دیگر است.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند استفاده از دوز پایین آسپرین می‌تواند به افراد در پیشگیری و درمان سرطان، کمک کند. بنابراین آنها باید از نتایج و شواهد بررسی‌های محققان کاملا خبر داشته و خودشان تصمیم نهایی را بگیرند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of