Monday 1 June 2020 | دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
بازدید: 555

آزمایش ایدز پیش از ازدواج باید اجباری شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تأکید بر لزوم اجباری شدن آزمایش ایدز پیش از ازدواج، گفت: متأسفانه آمار واقعی در این زمینه کتمان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری سلامت، شکور پورحسین با تأکید بر ضرورت اجباری شدن آزمایش ایدز پیش از ازدواج، اظهار کرد: آزمایش سفلیس به صورت اجباری پیش بینی شده اما آزمایش اچ. آی. وی، کاملا اختیاری بوده و اجباری و ضروری نیست بنابراین نیاز است آزمایش ایدز نیز اجباری شود.

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی، بیماری ایدز را آسیب و معضل اجتماعی فراملی دانست و افزود: آمار دقیقی از مبتلایان به بیماری ایدز در کشور وجود نداشته و آمار واقعی کتمان می شود، همچنین آمار مبتلایان به این بیماری بسیار بیشتر از تعداد آماری است که از سوی دستگاه‌ها ارائه می‌شود و در این آمارها سیاه نمایی وجود دارد این در حالی است که اگر آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری داشته باشیم کنترل آن راحت تر و از گسترش آن در جامعه جلوگیری می‌شود.

پورحسین با تأکید بر اینکه مبتلایان به بیماری ایدز باید شناسایی و تحت درمان و حمایت همه جانبه قرار گیرند، تصریح کرد: آگاهی دادن به مردم وظیفه تمامی سازمان‌های دولتی، NGO ها و مراکز خصوصی است.

وی با یادآوری اینکه ایدز بیماری است و نباید با بیماری به عنوان یک تابو برخورد کرد، گفت: متأسفانه نوع نگاه به ایدز آن را تابو کرده است در حالی که اگر اطلاعات جامعه و سطح آگاهی مردم به ویژه نوجوانان و جوانان در مورد این بیماری و راه‌های انتقال آن به ویژه از طریق روابط جنسی افزایش یابد در کاهش آمار این بیماری بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه پیشگیری از ایدز باید در مدارس به دانش آموزان آموزش داده شود، ادامه داد: آگاهی برخی اولیای مدرسه و دانش آموزان از مسائل مربوط به این بیماری شامل راه‌های انتقال و عوامل تاثیرگذار بر روی این بیماری بسیار کم است و برای همین به این بیماران انگ زده می‌شود بنابراین باید در در دروس راهنمایی و دبیرستانی به اطلاع رسانی های مناسب در مورد این بیماری توجه شود.

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اطلاع رسانی مهمترین راهکار پیشگیری از بیماری ایدز است، تصریح کرد: وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت باید اقدامات پیشگیرانه مناسبی را در این رابطه انجام دهد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of