Tuesday 2 June 2020 | سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
بازدید: 237

آزمایشگاه‌های مرجع سازمان انتقال خون باید در منطقه سرآمد باشند

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)،  دکتر علی اکبر پورفتح اله، مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: باید سعی کنیم رویه مکتوبی برای فرآیندهای کاری این حوزه پدید آوریم، متخصصان طبق رویه‌های استاندارد شده آموزش ببینند و این آموزه‌ها را به سایر کارکنان منتقل کنند.

وی افزود: در هر سازمان نگاه ملی و فراملی باید بر ارتقای شخصی ارجحیت داشته باشد، لذا بر همین اساس، سازمان انتقال خون از لحاظ شاخص‌های آماری به سمت کشورهای پیشرفته حرکت ‌می‌کند و آموزش‌های بین المللی و منطقه‌ای انتقال خون را در همکاری با سازمان جهانی بهداشت برعهده دارد، آزمایشگاه‌های ایمنوهماتولوژی نیز باید در میان کشورهای منطقه پیشرو باشند، استانداردهای کاری جدیدی را پدید آورند و به دنبال کشف و ثبت گروه‌های جدید خونی باشند.

وی خاطرنشان کرد: سابقه ۴۵ ساله انتقال خون ملی و ۵۰ میلیون واحد خون اهدایی (از ابتدای تاسیس سازمان تا خرداد ماه سال آینده) تجربه و دانشی در اختیار ما قرار داده است که به اتکای آن ‌می‌توانیم در زمینه خون‌های نادر و آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی نیز سرآمد شویم و در شان این سازمان و موسسه آموزشی پژوهشی طب انتقال خون که دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد هماتولوژی تربیت ‌می‌کند، عمل کنیم.

وی زبان علم را در عرصه بین الملل موثرترین و گویاترین زبان خواند و افزود: این ظرفیت در سازمان وجود دارد که هویت علمی‌ ایران را بیش از پیش به دنیا بشناساند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: باید آزمایشگاه‌های تخصصی انعقاد، هماتولوژی، کیت سازی و آزمایشگاه ملکولی و سرولوژی که به صورت اختصاصی مربوط به حوزه کار انتقال خون است، تقویت شود و نقاط ضعف و قوت آن شناسایی و برنامه‌ای عملیاتی و کاربردی برای توسعه این آزمایشگاه‌ها طراحی شود که برای ستاد، استان تهران، استان‌های منطقه‌ای و کشوری و حتی فراملی ظرفیت فعالیت داشته باشد.

وی در این راستا به ارتباط با آزمایشگاه‌های مرجع بین المللی برای شناسایی موارد ناشناخته، تبادل نمونه و اطلاعات، و ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین المللی تاکید کرد.

در ادامه، دکتر کریم شمس، معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان به ضروریات مورد توجه آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی، و سرولوژی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۲۰ هزار بیمار تالاسمی‌ با میانگین ۱۸ تا ۲۰ سال که به خاطر تزریق خون مکرر درخونشان آنتی بادی ساخته شده است، با طول عمری که در پیش دارند نیاز به خدمات ما در این آزمایشگاه‌ها دارند و برای آمادگی باید روی تخصص گرایی آزمایشگاه‌ها تمرکز کنیم.

وی آموزش، ارزیابی، نظارت و توسعه استانی را از برنامه‌های پیش روی سازمان انتقال خون دانست و افزود: لازم است کنترل کیفی خارجی روی آزمایشگاه‌های سرولوژی انجام و اعتبارسنجی لازم در این مراکز کسب شود و کیفیت عملکرد با معیارهای مدون مورد ارزیابی و تایید قرار گیرد.

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of