Thursday 28 May 2020 | پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹
بازدید: 521

آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در آستانه ورشکستگی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، سید مهدی بوترابی در ارتباط با چالش‌های پیش‌روی جامعه آزمایشگاهی کشور اظهار کرد: در طی چند سال اخیر آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی اعم از دولتی و خصوصی با چالش‌های متعددی روبرو شده‌اند که تا کنون هیچکدام از این مشکلات نه تنها حل نشده بلکه مشکلات جدیدتری نیز به مشکلات قبلی افزوده شده است.

وی با اشاره به اینکه این مشکلات مستقیم می‌تواند کیفیت خدمات آزمایشگاهی را متأثر سازد، افزود: اما با این وجود مسئولیت‌پذیری و وجدان کاری مدیران آزمایشگاه‌ها باعث شده است که با حفظ کیفیت خدمات، به کار خود ادامه دهند.

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی با بیان اینکه برای حل این مشکلات ابتدا باید به این سؤال پاسخ داد که «آیا منشأ این مشکلات روزافزون در خود آزمایشگاه‌ها یا از خارج به آنها تحمیل شده است؟»، گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های آزمایشگاه‌ها که هر روز هم شدیدتر می‌شود، مشکلات اقتصادی ناشی از کاهش درآمد است.

بوترابی ادامه داد: با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت بیشترین بودجه و بیشترین تعداد مراجعه کننده به سمت بخش دولتی سرازیر شد اما اکنون این بخش نسبت به بخش خصوصی آسیب‌پذیرتر بوده و نه تنها در امر کیفیت خدمات بلکه در امور اقتصادی نیز به ورشکستگی نزدیک‌تر است.

وی با بیان اینکه دلایل به وجود آمدن چنین مشکلی در بخش دولتی و خصوصی با هم متفاوت است، گفت: بنابراین متولیان امر آزمایشگاه باید راهکارهای ارائه شده برای حل این مشکلات را دسته‌بندی کنند.

رئیس یازدهمین کنگره بین‌المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران یادآور شد: بحث کاهش هزینه‌های آزمایشگاهی امروزه به عنوان یک راهکار برای حل این مشکلات در برنامه‌های متولیان امر در وزارت بهداشت مطرح شده است اما سوال اساسی این است که دلایل افزایش هزینه چیست و چه کسی یا کسانی هزینه‌های آزمایشگاه را افزایش داده‌اند؟

بوترابی در پاسخ به این پرسش که «آیا آزمایشگاه‌ها در افزایش هزینه‌های خود مقصرند؟»، گفت: خیر آزمایشگاه‌ها در افزایش هزینه‌های مستقیم اعم از هزینه مربوط به مواد مصرفی و دستگاه‌ها و همچنین هزینه‌های غیر مستقیم همچون هزینه مربوط به پرسنل و هزینه‌های سربار شامل حامل‌های انرژی، مالیات، اجاره بهاء ملک هیچ‌گونه دخالتی نداشته‌اند بلکه این متولیان امر بوده‌اند که با عدم توانایی در کنترل قیمت فراورده‌های آزمایشگاهی باعث افزایش سرسام‌آور این بخش از هزینه‌های آزمایشگاه شده‌اند.

وی بیان داشت: برخی از راهکارهایی که به عنوان راه حل در کاهش هزینه آزمایشگاه‌ها بیان می‌شوند بیشتر راهکارهای کاهش درامد آزمایشگاه‌ها و به نوعی راه حلی برای کاهش هزینه سازمان‌های بیمه هستند.

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ادامه داد: معضل بزرگ دیگر بحث معوقات بیمه‌هاست که پرداختی به آزمایشگاه‌ها را حتی تا یک‌سال به تأخیر انداخته و باعث شده است که آزمایشگاه‌ها نتوانند از منابع مالی خود در جهت افزایش ارتقای سطح خدمات و کیفیت بهره‌مند شوند و علاوه بر این استفاده از فن‌آوری‌های نوین ارائه شده در دنیا نیز با تأخیر در آزمایشگاه‌های کشور صورت پذیرد.

بوترابی گفت: میزان پرداختی به آزمایشگاه‌ها نسبت سایر بخش‌های نظام سلامت بسیار اندک است و بیمه‌ها به راحتی با پرداخت معوقات آزمایشگاه‌ها می‌توانند بخشی از این مشکلات را حل کنند ولی متاسفانه نمی‌دانیم چرا و به چه دلیلی این پرداخت‌ها که حق قانونی آزمایشگاه‌ها است، انجام نمی‌شود.

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی اظهار کرد: به نظر می رسد که در بیان راهکارهایی برای حل مشکلات آزمایشگاه‌های پزشکی اولا نسخه‌های یکسانی برای بخش دولتی و خصوصی نوشته می‌شود و ثانیا نسخه‌های شفا بخش برای بیمار تجویز می‌شود ولی در زمان استفاده، داروها به افراد سالم داده می‌شود چون بیمار از خوردن آنها امتناع می‌ورزد.

رئیس یازدهمین کنگره بین المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران خاطرنشان کرد: زمانی‌که بخش دولتی از تأمین هزینه‌های خود برای ادامه حیات عاجز شده است چگونه می‌توان از بخش خصوصی توقع داشت که با همان درآمد بتواند خدمات با کیفیتی را ارائه دهد.

وی گفت: برای ارتقای کیفیت باید هزینه کرد چون کیفیت را پایانی نیست. به نظر می رسد وقت آن رسیده است که وزارت بهداشت و درمان و متولیان امر آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی به نقش بی‌بدیل آزمایشگاه در تشخیص، درمان و پایش بیماری‌ها توجه بیشتر داشته باشند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of