Saturday 19 October 2019 | شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
بازدید: 403

آرتروز مهره‌های کمر بیماری‌ای که به سراغ کهنسالان می‌رود

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، آرتروز مهره‌ها نوعی بیماری است که در آن ستون مهره‌ها تخریب می‌شود. تخریب ممکن است در هر یک از مهره‌های ستون مهره‌ها اتفاق بیفتد این وضعیت در اکثریت موارد حاصل استهلاک طبیعی مربوط به افزایش سن است. فرآیند تخریب معمولا با دیسک‌ها آغاز می‌شود. هنگامی‌که بدن پیرتر می‌شود، دیسک‌های ستون مهره‌ها شروع به خشک شدن می‌کنند و خاصیت انعطاف ‌پذیری خود را از دست می‌دهند و درهم فرو می‌روند. نازک شدن دیسک‌ها باعث افزایش فشار بر مفاصل فاست و رباط‌هایی می‌شود که مهره‌ها را در کنار یکدیگر نگه می‌دارد. در نتیجه این ساختار تضعیف شده و مهره‌ها بیش از حد حرکت می‌کنند.

ممکن است مهره‌ها در اثر فرایند گفته شده، از راستای خود خارج شده و جا به جا شوند. زایده‌های استخوانی به نام خارهای استخوانی ممکن است در مهره‌های تحریک شده تشکیل شود. جابه‌جایی مهره‌ها و رشد استخوان زاید، باعث کاهش فضایی که در آن ریشه‌های عصبی قرار دارند می‌شود. بنابراین ریشه‌های عصبی یا طناب نخاعی تحت فشار قرار گرفته و سیگنال درد ارسال می‌کند.

روش‌های درمان

گزینه‌های درمانی شامل مصرف داروهای ضد التهاب، فیزیوتراپی، استراحت، پشتیبانی پایین کمر و تزریق در ستون مهره‌ها است. روش‌های درمانی غیرجراحی متعددی برای درمان این حالات وجود دارد که در کلینیک درد تحت نظر فوق تخصص درد انجام می‌شود. در این روش‌ها که از میزان بالای تاثیر برخوردار هستند نیازی به بیهوشی و برش جراحی نیست. در این اعمال کم تهاجمی، پزشک با استفاده از امواج رادیویی، مفاصل دردناک فاست مهره‌ها را درمان می‌کند. این عمل ریزوتومی‌با امواج رادیویی(RF) نیز نام دارد. با این روش می‌توان دردی را که با داروها و درمان‌های فیزیکی بهبود نیافته است، برطرف کرد. در موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی وجود داشته باشد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of