Saturday 29 February 2020 | شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰
بازدید: 424

آرتروز زانو در زنان شایع‌تر است

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، سیدمنصور رایگانی با بیان اینکه کمردرد و زانو درد از شایع‌ترین بیماری‌های سیستم اسکلتی و عضلانی است، افزود: دلیل ۹۵ درصد کمر دردها، مشکلات اسکلتی عضلانی مانند قوس نامناسب کمر، اسپاسم و انحراف ستون فقرات، قوس زیاد از حد کمر، انقباض ناخواسته عضلات و دردهایی است که به علت مشکلات عضلات، لیگامان‌ها و بافت‌های اطراف دیسک بین مهره‌ای در ستون فقرات ایجاد می‌شود و فتق دیسک کمر در آن نقشی ندارد.

وی با بیان اینکه پیشگیری از بروز بیماری‌ها همیشه مقرون به‌صرفه‌ترین و بهترین راه‌حل درمان بیماری‌ها است، گفت: سلامت سیستم اسکلتی، عضلانی و عصبی در سلامتی افراد مسئله مهمی است و باید مانند تمامی بیماری‌ها، پیشگیری از آن را در دستور کار قرار داد.

رایگانی در ادامه به اهمیت رعایت انجام فعالیت‌های روزمره زندگی به شکل صحیح اشاره کرد و افزود: همه ما باید متناسب با نوع شغلمان آموزش دیده باشیم تا بدانیم چه کارهایی سبب می‌شود تا بدنمان به‌ویژه سیستم اسکلتی و عضلانی دچار آسیب نشود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه کمردرد و زانو درد از شایع‌ترین بیماری‌های سیستم اسکلتی و عضلانی است، گفت: دلیل ۹۵ درصد کمر ددردها، مشکلات اسکلتی عضلانی مانند قوس نامناسب کمر و اسپاسم ستون فقرات انحراف ستون فقرات، قوس زیاد از حد کمر، انقباض ناخواسته عضلات و دردهایی است که به علت مشکلات عضلات، لیگامان‌ها و بافت‌های اطراف دیسک بین مهره‌ای در ستون فقرات است و فتق دیسک کمر در آن نقشی ندارد.

وی بیماری شایع دیگر سیستم اسکلتی عضلانی را درد زانو عنوان کرد و توضیح داد: آرتروز زانو معمولا از ۵۵ سال به بالا اتفاق می‌افتد و این بیماری در زنان نسبت به مردان شیوع بیشتری دارد.

این متخصص طب فیزیکی و علوم توانبخشی یادآور شد: آرتروز زانو در بعضی از افراد سابقه ژنتیکی دارد و نمی‌توان خیلی از بروز آن جلوگیری کرد اما عواملی وجود دارد که می‌تواند آرتروز را کنترل کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به عوامل موثر در بروز و تشدید آرتروز اشاره کرد و گفت: بلند کردن اجسام با زانوی خمیده و با فشار زیاد از عواملی است که می‌تواند بروز آرتروز را تشدید کند و انجام فعالیت‌های پیوسته ورزشی از عواملی است که می‌تواند از بروز آرتروز جلوگیری کند. (فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of