به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، حسن نوروزی با اشاره به تامین نظر شورای نگهبان در خصوص اصلاحات قانون صدور چک افزود: برای تامین این نظرات، در مواردی که چک، بی‌محل باشد و مبلغ چک در بانک موجود نباشد، وجوه همه حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده چک که تحت هر عنوان نزد بانک یا موسسه اعتباری باشد به میزان مبلغ کسری چک به ترتیب اعلامی‌ از سوی بانک مرکزی مسدود می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس اصلاح قانون صدور چک، متقاضی دسته چک، هویت سنجی و اعتبارسنجی سپس بر اساس آن دسته چک برای او صادر می‌شود.

نوروزی با اشاره به اینکه قانون تجارت کشورمان در ۸۵ سال پیش و قانون صدور چک در ۴۰ سال پیش و اصلاح قانون چک در ۱۵ سال پیش انجام شد، گفت: این مسئله مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی و بازار ایجاد کرده بود.

وی با بیان اینکه با اجرای اصلاحیات جدید قانون صدور چک، چک در حکم وجه نقد است، گفت: با اجرای این قانون، چک در وجه حامل نخواهیم داشت و پس از تشکیل سامانه، چک، حالت الکترونیکی پیدا می‌کند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی‌افزود: برای اجرای قانون اصلاح قانون صدور چک دو سال به بانک مرکزی فرصت دادیم تا سامانه‌های مربوط را ایجاد کند.

حجت الاسلام والمسلمین نوروزی با بیان اینکه سامانه‌های “صیاد” و “چکاوک” زیر نظر بانک مرکزی خواهد بود گفت: صاحبان دسته چک‌های قدیمی‌ دو سال فرصت دارند تا دسته چک‌های جدید دریافت کنند. (فارس)