به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از وبدا، دکتر سیدحسن‌‌‌‌ها‌شمی در همایش غذای سالم با محوریت شیرینی در زندگی سالم اظهار کرد: یکی از رسالت‌‌‌‌ها‌ی وزارت بهداشت پیشگیری از بیماری‌‌‌‌ها‌ و تامین سلامت مردم است و ۸۰ درصد عوامل موثر بر سلامت در اختیار وزارت بهداشت نیست بلکه صنوف، دستگاه‌‌‌ها‌ی دولتی و قانون گذاری، دستگاه‌‌‌ها‌ی اجرایی، قوه قضاییه و رسانه‌‌‌‌ها‌ که روح و روان مردم را تغذیه ‌‌‌می کنند در این حوزه تاثیر گذار هستند. بنابراین مهم است که با این ۸۰ درصد ارتباط منطقی داشته باشیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر در حوزه‌‌‌‌ها‌ی صنعت، راه و شهرسازی، فرهنگ رانندگی و دستگاه‌‌‌‌ها‌ی نظارتی دقیق تر عمل و از آن‌‌‌‌ها‌ حمایت شود،‌‌‌ میزان مرگ مردم به ویژه جوانان در حوادث جاده‌ای کاهش قابل توجهی خواهد یافت.

‌‌‌ها‌شمی خاطر نشان کرد: اگر عشق ، محبت و نوع دوستی بین اقشار مختلف جامه تبلیغ و تشویق شود ‌‌‌میزان نزاع و حسد، گرفتاری‌‌‌‌ها‌ی ناشی از خودخواهی و منفعت طلبی کاهش خواهد یافت.

وزیر بهداشت یادآور شد: اگر در حوزه صنعت، غذا و رعایت استاندارد‌‌‌ها‌، قانون پذیر باشیم و نظارت کنیم نیازی به تعطیلی مدارس و استنشاق هوای آلوده نخواهیم داشت.

‌‌‌ها‌شمی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از مهمترین نیاز انسان را حس چشایی و تغذیه مواد غذایی خوش طعم عنوان کرد و گفت: بیماران و به ویژه افرادی که مبتلا به دیابت هستند ‌‌‌می‌دانند که چه نعمتی را از دست داده‌اند و ما کمتر قدر این نعمت را ‌‌‌می‌دانیم، بنابراین تداوم لذت بردن از تغذیه در گرو دو شرط است یکی اینکه افراد به حد کفایت بخورند و زیادی روی نکنند که این دستور دین است و دوم اینکه غذا باید سالم باشد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: انسان همواره علاقه مند است که از مواهب الهی استفاده کند و در رسانه‌‌‌‌ها‌ باید غذای خوب یا بد به مردم معرفی شود و هیچ فردی حق ندارد که براساس منافع شخصی و سودجویی مردم را از خوردن غذای مناسب محروم کند.

‌‌‌ها‌شمی با بیان اینکه هر انسانی از ابتدای زندگی تا پایان عمر علاقه مند به مصرف شیرینی‌جات است، افزود: نمی توان به مردم گفت شیرینی یا شکلات نخورید البته برخی بیماران نباید از این مواد غذایی استفاده کنند ولی مردم باید بدانند که افراط در هر حوزه‌ای مانند غذا خوردن و ورزش نکردن ممکن است خطرناک باشد بنابراین باید به اندازه مصرف شود.