به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، سیامک مره صدق در خصوص افزایش تعرفه‌های بیمه سلامت و نارضایتی مردم نسبت به این امر گفت: براساس برنامه ششم توسعه، تعرفه‌های بیمه سلامت تا ۱۴ درصد افزایش یافت. این در حالی است که این تصمیم براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی اجرا شده و سازمان بیمه سلامت در اجرای آن، خودسرانه عمل نکرده است.

وی افزود: هدف دولت از اجرای طرح تحول سلامت، حمایت درمانی از مردم محروم کشور بوده است تا بدون دریافت هیچ حق بیمه‌ای، این قشر از جامعه را تحت پوشش قرار دهد، اما بسیاری از افراد مرفه و چند بیمه‌ای برای استفاده از خدمات بخش خصوصی اقدام به ثبت‌نام و استفاده از شرایط بیمه سلامت کرده‌اند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطر نشان کرد: ثبت نام و پوشش بیمه سلامت از افراد چند بیمه‌ای غیر قانونی است این در حالی است که متأسفانه تعداد زیادی از مردم مرفه جامعه در این بیمه ثبت نام و از خدمات بخش خصوصی استفاده کرده‌اند؛ بنابراین برای جلوگیری از این اقدام غیرقانونی، تعرفه‌های بیمه سلامت افزایش و به بخش دولتی محدود شد.

وی عنوان کرد: نرخ ارائه خدمات در بیمارستان‌های خصوصی بالاست و بدون شک داشتن بیمه سلامت تأثیر چندانی برای بهره مندی از این خدمات نداشته است بنابراین محدودیت در پوشش بیمه سلامت به معنای محدودیت در خدمات نیست.

مره صدق در ادامه یادآور شد: در هیچ کشوری بیمه‌های پایه خدمات بخش خصوصی را پوشش نمی‌دهند و جیب افراد مرفه را با پرداخت یارانه پر نمی‌کنند این در حالی است که پیشگام طرح تحول سلامت کشور‌های انگلیس، کانادا و استرالیا بوده و فارغ از بخش خصوصی به ارائه خدمات دولتی می‌پردازند.

وی گفت: نزدیک به ۴۰ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند که از این تعداد، ۶ میلیون نفر افراد کم برخوردار هستند که باید تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطر نشان کرد: تمامی بیمارستان‌های دولتی موظفند با ارائه دفترچه بیمه سلامت، به مراجعه کنندگان خدمات ارائه دهند.