به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، حیدرعلی عابدی درخصوص بیمه معتادان گفت: تعرفه‌های درمان اعتیاد در بخش‌های دولتی، عمومی غیر دولتی و خصوصی مشخص است و سازمان‌های بیمه‌ای باید هزینه‌های درمان این افراد را طبق تعرفه‌های تعیین‌شده پرداخت کنند. البته ردیف اعتباری بیمه درمان اعتیاد شامل همه صندوق‌های بیمه‌ای می‌شود و ردیف اعتباری که مجلس برای درمان اعتیاد در نظر گرفته است، فقط مختص بیمه‌شدگان سازمان بیمه سلامت نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درخصوص آمار معتادان بیمه‌شده توضیح داد: آمار این افراد در اختیار سازمان‌های بیمه‌ای و ستاد مبارزه با مواد مخدر است اما اخیرا سازمان بیمه سلامت، افراد دارای تحت پوشش این سازمان را عددی بالغ بر ۴۶ هزار نفر اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه پروتکل درمانی معتادان قدیمی شده است، گفت: بیمه اعتیاد، فقط درمان سرپایی را پوشش می‌دهد و هنوز مراکز درمانی بخشی را به طور ویژه برای درمان معتادان اختصاص نداده‌اند. علاوه بر این پروتکل درمانی معتادان باید تغییر یابد و حمایت بیمه‌ای پایه و تکمیلی مناسب از آنها مورد توجه قرار گیرد چرا که در پروتکل درمانی فعلی به مواد مخدر صنعتی توجه نشده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بی‌توجهی صندوق‌های بیمه‌‌ای برای بیمه درمان معتادان و فرآیند و چرخه ناقص درمان اعتیاد موجب بازگشت مجدد ۹۰ درصد معتادان به چرخه اعتیاد شده است و جلوگیری از بازگشت مجدد این افراد به اعتیاد از مهمترین اقدامات در فرآیند درمانی محسوب می‌شود.(پانا)