دکتر محمد مهدی امام در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره شایع‌ترین بیماری‌های روماتولوژی اظهار کرد: بیماری استخوان و مفاصل از مهم‌ترین بیماری‌ها است که تمامی افراد جامعه باید به آن توجه کنند چراکه در مراحل پیشرفته بیماری مشکلات جبران ناپذیری را برای جامعه به وجود می‌آورد و سبب از کار افتادگی زودرس فرد و کاهش کیفیت زندگی می‌شود.

وی با بیان اینکه شیوع دردهای مفصلی و عضلانی در ایران ۴۵ درصد است، افزود: این مشکل در ایران نسبت به کشورهای دیگر بالاتر است و ۲۷ درصد از مردم ایران از دردهای زانو و ۲۴ درصد دچار کمردرد هستند.

این فوق تخصص روماتولوژی خاطرنشان کرد: شایع‌ترین بیماری مفصلی مربوط به آرتروز بوده که دست، لگن و زانو را بیشتر از نواحی دیگر درگیر می‌کند. همچنین این بیماری با افزایش سن بیشتر مشاهده می‌شود و فاکتورهایی همچون ژنتیک، چاقی، افزایش وزن، چهار زانو و دو زانو نشستن و استفاده نادرست از مفاصل این مشکل را افزایش می‌دهد.

امام بیان کرد: علت کمردرد تا حدودی مربوط به ژنتیک است ولی مواردی همچون ایستادن و نشستن طولانی مدت در یک وضعیت، خم شدن با کمر، انجام کارهای سنگین و چرخش ناگهانی سبب آسیب به کمر و مهر‌ه‌های آن می‌شود بنابراین برای پیشگیری از کمر درد باید از این رفتارهای اشتباه اجتناب کرد.

وی با اشاره به اینکه وزن مناسب در زنان را می‌توان با کم کردن عدد ۱۰۰ از قد به دست آورد، عنوان کرد: این روشی بوده که افراد می‌توانند حدود وزن مناسب خود را به دست آورند اما مردان با این روش می‌توانند حدود ۵ کیلو بالاتر هم باشد و روش دقیق‌تر استفاده از روش علمی BMA است که برای افراد عادی استفاده از این روش مشکل است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: کمبود ویتامین C و D نیز به صورت قابل ملاحضه‌ای سبب پیشرفت آرتروز می‌شود همچنین عادات صحیح تغذیه‌ای و ورزش کردن مناسب در پیشگیری از آرتروز موثر است و آنچه که حائز اهمیت بوده این است که اگر دردی بیش از ۳ روز ادامه پیداکند حتما باید جدی گرفته شود و فرد به پزشک متخصص مراجعه کند.