به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر طیب قدیمی،  مشاور اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت در خصوص اخباری مبنی بر خراب بودن الکتروشوک‌های مرکز بهداشت سرپل ذهاب گفت: آمار خدمات‌رسانی به بیماران در بیمارستان راه‌ا‌ندازی شده سرپل ذهاب در خرداد ماه ۹۷ شامل ۱۲۸ عمل جراحی جنرال، ۴۸ سزارین، ۷۱ زایمان طبیعی، مراجعه ۱۱۷۰۰ بیمار اورژانس، ویزیت ۶۰۴۶ نفر توسط ۱۷ متخصص در درمانگاه و بستری ۹۳۱ نفر  است و پنج تخت سی‌سی‌یو و آی‌سی‌یو نیز در این بیمارستان خدمات‌رسانی می‌کنند؛ بنابراین با این حجم از خدمات ارائه شده، دستگاه‌ا‌لکتروشوک در آن بیمارستان فعال است.

دکتر قدیمی در ادامه‌ا‌فزود: این بیمارستان به ظاهر صحرایی است اما همه ‌ا‌مکانات در آن وجود دارد و از لحاظ سرمایش و گرمایش هیچ مشکلی ندارند و حدود ۶۴ تخت فعال در آن موجود است.

وی همچنین تصریح کرد: بحث طی مسافت برای بیماران دیالیزی مربوط به دو سه هفته نخست وقوع زلزله بوده‌ ا‌ست که در آن زمان بیماران دیالیزی از طریق وسایل نقلیه‌ا‌ی که‌ا‌ز سوی دانشگاه علوم پزشکی تامین شده بود به نزدیک‌ترین محلی که دستگاه دیالیز وجود داشت منتقل می‌شدند و خدمات‌رسانی به ‌آنها صورت می‌گرفت اما از ۱۶ آذر ۹۶ در زمانی که بیمارستان مستقر شده‌ ا‌ست دیگر نیازی برای طی این مسافت نیست.

مشاور اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: کسانی که در مناطق زلزله‌زده به دیالیز نیاز دارند و یا بیماران کلیوی کمبود خاصی از نظر تجهیزات و ملزومات مصرفی و داروهای آنها وجود ندارد.

دکتر قدیمی در خصوص وجود متخصص کلیه و نفرولوژی ابراز داشت: در هیچ یک از شهرهای کشور غیر از مراکز استان‌هایی که مرکز دانشگاهی دارند متخصص نفرولوژی وجود ندارد و نیاز و ضرورتی هم در این زمینه وجود ندارد چراکه بیماران کلیوی که خدمات خود را از دستگاه دریافت می‌کنند توسط متخصص داخلی و پزشک دوره دیده بیماران دیالیزی مراقبت می‌شوند و اگر هرگونه تغییر خاصی داشته باشند به مراکز تخصصی سطح سه معرفی می‌شوند و خدماتشان را از آنجا دریافت می‌کنند و بیماران کلیوی غیر از بیماران دیالیزی که پیوند کلیه شده‌ا‌ند مثل سایر شهرهای کشور و پیش از وقوع زلزله در بیمارستانی که پیوند آنها انجام شده‌ا‌ست مراقبت‌های بعد از پیوند آنها که سال‌ها به طول می انجامد را دریافت می‌کنند. همچنین اگر این بیماران نیاز به مشاوره با متخصص را داشته باشند در مرکز استان وجود دارند.

وی با اشاره به ‌ا‌ینکه وزارت بهداشت در این زلزله نگاه ویژه‌ا‌ی به بیماران کلیوی داشت گفت: سه روز بعد از وقوع زلزله یک تیم تخصصی و قوق تخصصی در مناطق زلزله زده حاضر شدند تا افرادی که ممکن بود به دلیل کم‌شدن مایعات بدنشان آسیبی به کلیه ‌ا‌نها وارد شود و مشکل کلیوی به‌ا‌سم سندروم کراش پیدا کنند را تحت نظر و درمان قرار بدهند. در این بین ۱۲۰ نفر را که تصور می‌شد این علائم را داشتند و ممکن بود در اثر آوار آسیب کلیوی دیده باشند تحت نظر قرار گرفتند و آزمایشات آنها انجام شد که‌ا‌ز این ۱۲۰ نفر ۱۲ نفر با توجه به ‌آزمایشاتشان مشکوک به آسیب شناخته شدند که در نهایت از این ۱۲ نفر فقط یک نفر از آنها یک نوبت به دیالیز نیاز داشت که طی این یک جلسه دیالیز مشکل وی نیز بر طرف شد.