محمدسیاح، خبرنگار مجلس طبنا(خبرگزاری سلامت)؛ حبیب‌اله دهمرده در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در طرح سوال خود از سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر زوار از من نمی‌خواستند شاید این سوال را در اینجا مطرح نمی‌کردم اما این وظیفه بر گردنم نهاده شد و مجبور شدم به آنها عرض ارادتی داشته باشم.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس ادامه داد: پیاده‌روی اربعین در ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی یک ظرفیت منحصر به‌فرد الهی است که در اختیار ما قرار دارد. حال سوال این است که چقدر از این ظرفیت بهره برده‌ایم؟

وی تاکید کرد: اگر این ظرفیت در اختیار بدخواهان بشریت بود با آن چه می‌کردند که یکی از مصادیق بارز فرهنگی است و می‌تواند به عنوان الگوی وحدت به جهان معرفی شود یا می‌تواند اسلام ناب را در مقابل اسلام آمریکایی و داعشی به جهانیان معرفی کند؟

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد: همه می‌دانند که اسلام آمریکایی و داعشی به اسم اسلام سر می‌برند، غارت می‌کنند، خشونت و وحشیگری و هزاران مسائل دیگر که زبان قاصر از بیان آن است، به جهان معرفی می‌کنند. در حالی که در مقابل آن در مراسم اربعین برای بریدن یک سر قرن‌ها است که این همه حرکت شور، از خودگذشتگی با هزاران سختی و مشکلات سر از پا نمی‌شناسند و پیاده‌روی اربعین با میلیون‌ها نفر عاشقان اهل بیت و ایرانیان و مسلمانان و تمام آزادیخواهان بشریت از کوچک و بزرگ منحصر به فرد است که برای حضور سر از پا نمی‌شناسند و ثانیه شماری می‌کنند و در مراسم مختلف پیوسته تضرع و التماس در نزد خداوند که شرایط حضورشان را فراهم کند، حال ما چه کردیم و چه تسهیلات و امکاناتی برای آنها فراهم کردیم؟

سیدعباس صالحی در پاسخ به این سوال گفت: زیارت اربعین و راهپیمایی آن می‌تواند تبدیل به فرصت بزرگ دینی و همگرایی منطقه‌ای شود. تلاش کرده‌ایم حداکثر استفاده را داشته باشیم تا با توجه به رویکرد مقام معظم رهبری جریان پیاده‌روی اربعین ماهیت معنوی خود را حفظ کند.

وی با تاکید بر اینکه دولت مسئول تسهیل پیاده‌روی اربعین است نه تصدیگری آن، گفت: تلاش شده است فرهنگ و حرمت کشور میزبان را حفظ کنیم، با این نگاه از فرصت راهپیمایی اربعین استفاده شد تا در حوزه فرهنگی اقداماتی از جمله چاپ و توزیع ۲ میلیون کتاب راهنمای اربعین در سال ۹۶ و ۹۷ صورت گیرد. همچنین ۳ هزار مبلغ داوطلب به مراسم اربعین اعزام شد.

نماینده مردم زابل در مجلس در سوالی از وزیر فرهنگ تاکید کرد مسئولان چه تسهیلات و امکاناتی را در جهت تامین رفاه عاشقان حسینی در پیاده‌روی اربعین انجام داده‌اند.