به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از خانه ملت، طاهر موهبتی درباره مشکلات پیش روی سازمان بیمه سلامت افزود: اگر از من سوال شود که بزرگترین دغدغه و چالش جدی سازمان بیمه سلامت چیست می‌گویم ۳۲ میلیون بیمه شده‌ای که به صورت رایگان بیمه شده‌اند.

وی افزود: ۴۰ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت هستند که از این تعداد و به جز افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که باید بیمه آنها رایگان باشد، ۳۲ میلیون نفر دیگر در کشور به صورت رایگان بیمه شده و سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومان بار مالی برای سازمان ایجاد کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با شاره به اینکه بار مالی ناشی از بیمه رایگان، به مراتب شکننده تر و جدی تر از طرح تحول سلامت بوده است، خاطرنشان کرد:هر طرح ملی بزرگی حتما اشکالاتی دارد و حتما افراد بزرگ و عاقل نیز این اشکالات را اصلاح می‌کنند.

موهبتی ادامه داد: این تفکر که ۸۰ درصد از بیمه شده‌های ما بیمه شده رایگان باشند در حالی که می‌توانستند با پرداخت ۴۰ هزار تومان سرانه کامل بیمه، کل این پول را بپردازند تا دولت این پول را در جای دیگری و برای ارتقای خدمت بیمه ای هزینه کند.

وی افزود: در حال حاضر ماهیانه  برای هر بیمه شده ۴۰ هزار تومان هزینه می‌کنیم، در حالی که طبیعی است وقتی فردی بیمه می‌شود او باید برای پوشش بیمه ای که ثبت نام می‌کند، حداقل نصف این هزینه را پرداخت کند و به فرض اینکه این فرد بیمه کامل را هم پرداخت کرده باشد، سالانه ۴۸۰ هزار تومان می‌شود.

موهبتی تاکید کرد: البته قطعا معتقدیم محرومین و افراد نیازمند حتما باید از بیمه رایگان برخوردار باشند اما آن‌هایی که توانایی مالی پرداخت حق بیمه را دارند حتما باید مشارکت کنند و باید فرآیندهایی را ایجاد کنیم تا کسی که می‌تواند مشارکت  کند در پرداخت حق بیمه به هر میزانی که می‌تواند مشارکت کند و تنها کسانی به صورت رایگان بیمه باشند که واقعا توانایی پرداخت ماهیانه ۲۰ هزار تومان را ندارند چراکه ۵۰ درصد هزینه ۴۰ هزارتومانی بیمه را دولت می‌دهد اما ۲۰ هزار تومان امروز پول یک ساندویچ است و بعید است کسی از جمعیت این ۳۲ میلیون نفر نتواند این مبلغ را به صورت ماهانه پرداخت کند.