به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، زخم پای دیابتی یکی از مهم‌ترین مشکلات بیماران دیابتی بوده و ۳۴ درصد افراد مبتلا به این زخم دچار قطع عضو می‌شوند.  این زخم‌ها می‌توانند علل گوناگونی داشته باشند و باعث ایجاد عفونت در پاها شوند.

با معاینه زخم‌ها توسط پزشک و تشخیص علت ایجاد آن و با توجه به علائم، می‌توان برای درمان زخم پای دیابتی اقدام کرد. علائم و نشانه‌های زخم پای دیابتی می‌تواند شامل ورم، سوزش، تاول، ترک پوست، بی‌حسی و گزگز پا، سیاه شدن و کبودی پا و درد باشد.

گفتنی است، روش‌های درمان زخم پای دیابتی عبارتند از درمان‌های جراحی و غیر جراحی، که درمان‌های دارویی، استفاده از جوراب و کفش‌های طبی و مراقبت‌های خانگی جزو روش‌های غیر جراحی هستند و  به بهبود زخم‌ها کمک می‌کنند.

مبتلان به دیابت با مراجعه به کلینیک مراقبت از پای دیابتی تحت نظارت پزشکان متخصص و پرستاران آموزش‌دیده در حوزه پای دیابتی، می‌توانند آموزش‌های لازم را برای مراقبت از پاها و حفظ بهداشت و نحوه شست‌وشو، پانسمان و پیشگیری از عود زخم‌ها فراگرفته و ضمن دریافت راهنمای عملی از جدیدترین درمان‌های موجود اطلاع یابند.

به گزارش طبنا، بسته به اینکه زخم‌های پا در چه مرحله‌ای قرار داشته باشند و بسته به نوع زخم‌ها برخورد با آن متفاوت بوده و ممکن است به مراقبت‌های پرستاری در بیمارستان یا منزل نیاز باشد.  همچنین ممکن است فرایندها و روش‌های درمانی پیچیده‌تری مانند درمان‌های جراحی برای برداشتن و ترمیم زخم‌ها و پینه‌ها و در مراحل پیشرفته برداشتن عضو یا قسمتی از آن در دستور کار قرار گیرد.

مبتلایان به این نوع زخم توجه کنند که اگر چه کنترل عوارض مربوط به زخم پا تحت نظر کارشناس آموزش‌دیده مراقبت از پای دیابتی آسان است اما بی‌دقتی و سهل‌انگاری بیمار می‌تواند منجر به ضایعات جدی و حتی قطع عضو شود، لذا آگاهی بیماران و خانواده‌ آنان به‌منظور پیشگیری و مراقبت از زخم پای ناشی از دیابت نقش بسیار مهم و ارزنده‌ای در بهبود آن دارد.