شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
بازدید: 222

۱/۶ میلیون زایمان طبیعی در کشور به ثبت رسید

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، قاسم جان‌بابایی در ارتباط با موضوع سلامت زنان و زایمان اظهار کرد: ارتقای سلامت جامعه و فراهم کردن زیر ساخت‌های مناسب برای برخورداری از جامعه‌ای پر نشاط و سالم امری ضروری و رسیدن به اهداف توسعه رشد انسانی در گرو آن است.

وی افزود: امروزه نظام‌های سلامت برنامه خود را بر پایه سلامت خانواده بنا نهاده‌اند. زنان نیمی‌از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند. آنها به عنوان پایه‌های اصلی خانواده و محور اساسی سلامت، نقش ویژه ای در رشد و پیشرفت جامعه دارند زیرا نه تنها مسئول سلامت خود هستند بلکه بیشترین مراقبت‌ها را برای سلامت و بهداشت خانواده نیز انجام می‌دهند.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: براساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، زنان به دلیل ایفای نقش‌های متعدد در خانواده و جامعه، گذراندن دوره‌های فیزیولوزیکی مختلف مانند بلوغ، قاعدگی، بارداری، زایمان و یائسگی و همچنین، احتمال خطر بیشتر در ابتلا به فقر، گرسنگی و سوء تغذیه، بار کاری زیاد و تبعیض جنسیتی، گروه پرخطر محسوب می‌شوند. از این جهت نیازمند خدمات ویژه پیشگیری، سلامت و درمان هستند و بسیاری از نظام‌های سلامت مهم‌ترین برنامه‌های خود را مبتنی بر سلامت این گروه ترسیم کرده‌اند.

جان بابایی ادامه داد: زنان از مردان آسیب‌پذیرترند و در نتیجه بیشتر از مردان در جست‌ و جوی خدمات سلامت بر می‌آیند و پاسخ‌گویی به این نیاز وظیفه اصلی نظام سلامت است. هم‌چنین زنان از یک سو محور و مدیر سلامت خانواده و از سوی دیگر یار و همکار ارائه‌دهندگان خدمات در سیستم سلامت هستند و بخش مهمی‌از فعالیت‌های مربوط به خود مراقبتی، دگر مراقبتی و مراقبت در منزل به عهده آنان است.

وی با بیان اینکه زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند و تصور عمومی‌بر این است که آنها تندرست تر هستند، عنوان کرد:  علیرغم بالا بودن امید به زندگی زنان، آنها در تمام مقاطع زندگی نسبت به مردان با مشکلات بیشتری در امر سلامت مواجهند به عبارت دیگر بار معلولیت، بیماری و ناتوانی در آنها بالاتر است. استرس، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، همچنین اختلالات باروری و ابتلا به عفونت‌ها ازشایع‌ترین بیماری‌های زنان است.

معاون وزیر بهداشت گفت: همچنین شرایط فیزیولوژیک و بیولوژی زنان، باردار شدن و عوارض حاملگی و زایمان، حاملگی و عوارض ناشی از آن زنان را در معرض آسیب بیشتری قرار می‌دهد که در طرح تحول سلامت در بسته  ترویج زایمان طبیعی اقدامات مهمی‌در سلامت باروری زنان و  دوران بارداری و مادری سالم صورت گرفته است.

جان بابایی بیان داشت: با اجرای این برنامه در راستای سیاست‌های جمعیتی،  بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار زایمان طبیعی رایگان در سراسر کشور انجام شده است. همچنین کاهش سزارین به میزان ۶.۵ درصد مطلق معادل ۱۱.۶ درصد پایه و کاهش سزارین بار اول به میزان ۵درصد طی اجرای این برنامه رخ داده است. همچنین آموزش رایگان به ۷۵۰هزار نفر مادر باردار در دوران بارداری جهت توانمندسازی برای باروری و زایمان طبیعی از دستاوردهای دیگر این برنامه برای آشنایی طیف بزرگی از زنان با خطرات سزارین بوده است.

وی گفت: خوشایند سازی فرآیند زایمان طبیعی با ارائه روش‌های دارویی و  غیر داروی کاهش درد زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی یکی دیگر از محورهای برنامه بود که طی آن  تعداد مراکز ارائه دهنده خدمات بی دردی طی مدت اجرای برنامه از ۲۰ مرکز به ۲۲۰ مرکز افزایش یافت.

جان‌بابایی خاطر نشان کرد: به منظور حفظ حریم خصوصی و تکریم مادر باردار، فرایند بهینه سازی و در صورت نیاز توسعه فضای فیزیکی بخش زایمان تمامی‌بیمارستان دولتی سراسر کشور آغاز شده است. تعداد ۳۶۶ بیمارستان دولتی مشمول این برنامه  است در این فرایند بخش زایمان به صورت اتاق‌های تک نفره بازسازی خواهد شد. تاکنون هزار و ۴۰۰ اتاق تک نفره زایمان طبیعی راه اندازی شده و حدود ۴۰۰ واحد در حال ساخت است.

معاون وزیر بهداشت گفت: ارائه خدمت تخصصی در ۲ هزار و ۷۰۰ تخت فعال در ۲۸ بیمارستان تخصصی زنان  از دیگر اقدامات حوزه درمان کشور در راستای حفظ حقوق زنان است.  همچنین ۷۵ مرکز تشخیص و درمان سرطان در ۷۱ شهرستان کشور و با پوشش جمعیت ۲۵۰ شهر در هفتم بهمن ماه افتتاح شد.

جان بابایی یادآور شد: تولید تست FIT در کشور برای سرطان روده بزرگ، راه اندازی آزمایشگاه جامع HPV برای سرطان دهانه رحم و  تامین ۵۰ دستگاه ماموگرافی و نصب آنها در این مراکز  منجر به پیشگیری و تشخیص زودهنگام ۴۰ درصد از سرطان‌های زنان کشور خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: یقیناً توجه به نیازهای سلامت، بار بیماری‌ها و مرگ‌ها در این قشر و نیز مسئولیت سنگین زنان در جامعه و نقش محوری آنها در سلامت و تحکیم خانواده لازمه ارائه پاسخ مناسب نظام سلامت در سیاستگذاری و برنامه ریزی مناسب، جهت رفع نیازهای سلامت آنان و ارتقای کیفیت مراقبت‌های ارائه شده در این قشر است تا بتوان از این طریق سلامت جامعه را به ارمغان آورد. (فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of