به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان به این سه ماهه افسردگی مادران، به اصطلاح، سه ماهه چهارم بارداری می‌گویند که می‌تواند تمام انرژی مادران را که باید از نوزادان‌شان به خوبی مراقبت کنند، بگیرد.

یک چهارم مادرانی که بین ۱۸ تا ۳۴ سال سن دارند می‌گویند، آنها برای سلامت پس از زایمان‌شان هیچ برنامه‌ای نداشته اند و همین موضوع آنها را مضطرب و افسرده کرده است.

محققان فلوریدا از پزشکان و ماماها می‌خواهند که آموزش‌های لازم مراقبت از سلامت روحی پس از زایمان را به زنان باردار بدهند تا کمتر اینگونه اضطراب و افسردگی‌ها به وجود آید.

این محققان روی ۱۲۰۰ زن باردار که البته ۹۰۰ نفر آنها قبلا هم مادر شده بودند، بررسی‌های خود را انجام دادند. از این تعداد، ۶۰ درصد از زنانی که زیر ۴۵ سال سن داشتند، پس از زایمان به اضطراب و افسردگی مبتلا شده بودند.

محققان می‌گویند، بسیاری از جنبه‌های مادر شدن، پیش‌بینی نشده است. برخی از این مادران ممکن است نتوانند کنترل امور را به دست بگیرند. یا برخی از آنها نمی‌توانند به نوزادشان شیر بدهند. گاهی اوقات نوزاد سر وقت نمی‌خوابد یا به اندازه کافی شیر نمی‌خورد. البته گاهی اوقات هم همه چیز به طور غیرمنتظره‌ای خوب پیش می‌رود.

بیش از یک سوم این زنان از تغییراتی که در بدن‌شان پس از زایمان رخ داده و تناسب اندام پیش از بارداری‌شان را نداشته‌اند دچار نا امیدی و افسردگی شده‌اند.

از مشکلات دیگری که این زنان پس از زایمان به آن مبتلا می‌شوند، می‌توان به درد‌های پس از زایمان، خونریزی‌های شکمی یا مشکل در شیردادن اشاره کرد.

حدود دو سوم از زنان ۱۸ تا ۳۴ سال، مورد تحقیق، نگران سلامتی‌شان بودند.

بنابه گفته محققان فلوریدا، دوره سه ماهه چهارم این زنان بسیار سخت و عذاب‌آور است. آنها گرفتار انواع تغییرات فیزیکی و احساسی هستند و در این دوره هم، مانند ۹ ماه بارداری‌شان، باید مورد توجه و مراقبت کافی قرار بگیرند.

به گزارش طبنا، محققان فلوریدایی می‌گویند، زنان باردار، سه ماه پس از زایمان، باید درست مانند دوران بارداری‌شان تحت مراقبت پزشک متخصص قرار بگیرند تا بتوانند کنترل شرایط تازه‌شان را به دست گرفته و گرفتار افسردگی و اضطراب نشوند.

مترجم: نادیا زکالوند