رئیس انجمن نابینایان ایران با بیان اینکه متأسفانه مسئولان به اندازه شأن افراد نابینا  به آنها توجه ندارند، گفت: آمار کتاب‌های گویا نیم تا یک درصد است و درحال حاضر با کمبود وسایل آموزشی و کمک ‌آموزشی در این زمینه روبه‌رو هستیم.

 

علی‌اکبر جمالی در گفت‌وگوبا  خبرنگار خبرگزاری سلامت  با اشاره به اینکه در تعریف پزشکی به فردی که میزان دیدش کمتر از ۷۰ درصد باشد، نابینا اطلاق می‌شود، اظهارکرد: افراد نابینا مانند سایر افراد جامعه با نیازهایی مانند مسکن، کار و ازدواج روبه‌رو هستند، اما با این تفاوت که نابینایان نسبت به سایر افراد جامعه در اقلیت قرار دارند و متأسفانه امکان حضور آنها در جامعه بسیار کم است.

وی افزود: این قشر از افراد جامعه برای برطرف شدن نیاز‌هایشان به امکانات خاصی نیاز دارند که متأسفانه مسئولان به آن صورت که در شأن افراد نابینا است به آن توجه ندارند، این مشکلات از دیرباز وجود داشته و با گذر زمان با توجه به پیشرفت‌های مختلف بر این مشکلات افزوده شده است.

آمار کتاب‌های گویا نیم تا یک درصد است

رئیس انجمن نابینایان ایران گفت: آمار نابینایان مطلق بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار نفر است و حدود ۶۵۰ هزار نفر کم‌بینا در کشور داریم که این آمار در مقایسه با بعضی از کشور‌ها در سطح پایینی قرار دارد.

جمالی با بیان اینکه آمار کتاب‌های گویا نیم تا یک درصد است، تاکید کرد: با کمبود وسایل آموزشی و کمک ‌آموزشی روبه‌رو هستیم و دانش‌آموزان نابینا در مقایسه با دانش‌آموزان عادی از لحاظ مواد مطالعاتی و نوشت‌افزاری متفاوت بوده و با مشکل رو‌به‌رو هستند، البته این مشکل برای دانشجویان هم وجود دارد.

وی در مورد کتابخانه‌های گویا گفت: در حدود دوسال است که پروژه‌ای را در انجمن نابینایان آغاز کرده و حدود ۱۲ کتابخانه گویا برای کودکان و نوجوانان نابینا ایجاد کرده‌ایم که در هر کتابخانه حدود ۷۵۰ عنوان کتاب موجود است و قصد داریم که امسال تعداد عناوین این کتاب‌ها را به ۱۵۰۰ عنوان برسانیم.

کدخبرنگار:۴۱۰۷۰