به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت )، پهبد پورشبانان گفت: برنامه پیشگیری اجتماع محور از اعتیاد در محیط کار اجرا خواهد شد البته این طرح از سال ۸۲ با رویکرد اجتماع  محور شروع شده و تیم های داوطلب فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

وی ادامه داد: با این وجود براساس یافته‌های به دست آمده،از سال ۹۴ ، برنامه پیشگیری از اعتیاد در محیط کار با مدل EAP (کارمندیاری) به طور آزمایشی در برخی از استان‌ها جایگزین برنامه قبلی شد.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: کارمندیاری برنامه‌ای است که تمام خدمات پیشگیری و درمان اعتیاد با هدف ارتقای سلامت روان در یک مرکز مستقر در محیط کار با تیم متخصص متشکل از پزشک، روانشناس و مددکار به کارکنان و خانواده آنان ارائه می‌شود.

پورشبانان به منظور حمایت از معتادان بی بضاعت گفت: همچنین یارانه درمان اعتیاد برای خدمت گیرندگان مراکز غیردولتی سرپایی، بستری، اقامتی بهبودی و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد، اجتماع درمان مدار TC پرداخت می شود.

وی با اشاره به مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادین متجاهر گفت: به منظور پیشبرد ماده۵۷ برنامه ششم توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور، این طرح از نیمه دوم سال ۹۶ در حال اجرا است و گروه مخاطب معتادین بی خانمان و متجاهر هستند.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور از راه اندازی موبایل سنتر در راستای کاهش آسیب های اجتماعی خبر داد و گفت: در این طرح با استفاده از وسیله نقلیه  (وَن یا مینی‌بوس) خدمات کاهش آسیب و پیشگیری از ایدز به معتادان و زنان آسیب دیده و دارای رفتار پرخطر ارائه می‌شود. و از سال گذشته تا کنون تعداد مراکز ۵۰ درصد افزایش یافته است.(فارس)