دکتر صفیه عشوری مقدم درگفت و گو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، درباره تاثیرات خلقی یائسگی بر زنان، با بیان اینکه وقتی به مدت یکسال  عادت ماهانه متوقف شود می‌گوییم یائسگی رخ داده است، گفت: یائسگی به معنای توقف عملکرد تخمدان‌ها است، اما تا رسیدن به این دوران یک دوره گذار وجود دارد که زن از حالت باروری تغییر حالت داده و به سنین یائسگی می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه این دوره گذر ۲ تا ۸ سال طول می‌کشد، ادامه داد: در این دوران فرد دچار بی‌نظمی  قاعدگی، گرگرفتگی و سایر علائم مربوط به این دوره شده و به عبارتی به‌تدریج وارد مرحله یائسگی می‌شود.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه در برخی افراد افسردگی و تغییرات خلقی در دوران یائسگی بیشتر می‌شود، اظهار کرد: بروزعلائم خستگی،‌ عصبانیت، سردرد، بی‌خوابی، تحریک‌پذیری، زودرنجی و تپش قلب در سنین یائسگی زیاد مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه این حالات در سنین ۵۰ سالگی در بسیاری از مردان نیز دیده می‌شود، تصریح کرد: معمولا این حالات به دلیل تغییرات میانسالی است وتنها به دلیل یائسگی نیست اما غرغر کردن، خستگی و درد در میان زنان در این سنین بیشتر است.

عشوری مقدم با تاکید براینکه یائسگی لزوما با افسردگی همراه نیست، بیان کرد: معمولا افسردگی در این دوران در زنانی شایع‌تر است که زمینه روانی مناسبی ندارند،‌ به عنوان مثال افرادی که در سال‌های نزدیک به یائسگی عزیزی را از دست می‌دهند،‌ تنها می‌شوند یا اتفاقات بدی به صورت همزمان یا به صورت متوالی برایشان رخ می‌دهد.

یائسگی بر روابط جنسی زوجین تاثیر ندارد

وی افزود: همچنین زنانی که پایگاه اقتصادی و اجتماعی مناسب و ثبات شغلی ندارند می‌توانند دراین دوران به افسردگی مبتلا شوند.

به گفته این متخصص زنان و زایمان، زنانی که به دلیل گرگرفتگی در دوران یائسگی خواب شبانه‌شان دچار اختلال می‌شود و نیز زنانی که از دوران نوجوانی با اختلال افسردگی مواجه بوده‌اند نیز در دوران یائسگی دچار افسردگی خواهند شد.

وی ابتلا به PMS یا اختلالات خلقی پیش از قاعدگی را یکی دیگر از عوامل افسردگی در دوران یائسگی توصیف کرد.

عشوری مقدم با انتقاد از تصور عامه درباره توقف مسائل جنسی در دوران یائسگی، عنوان کرد: این تفکر باعث ایجاد افسردگی در فرد می‌شود در حالی که اگر زنان از گذشته روابط خوبی با همسر خود داشته باشند مسائل جنسی‌ آنها متوقف نخواهد شد.

وی اضافه کرد: باید به خانواده‌ها آموزش دهیم که تفکر منفی نسبت به یائسگی نداشته باشند. برنامه‌ریزی درست برای مواجه شدن با این دوران، ورزش و رفتارهای اجتماعی و خانوادگی مناسب موجب می‌شود که زنان فاقد بیماری‌های زمینه‌ای خاص،  دوران یائسگی تا پایان عمر را به خوبی سپری کنند.