دکتر احمد دلبری در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: احساس گوشه گیری و تنهایی از تهدیدات اصلی دوران بازنشستگی و سالمندی است که می‌تواند منشا اختلالات اضطرابی، افسردگی، بی‌حوصلگی، بی‌فایده بودن، یاس و ناامیدی و حتی در خیلی از موارد باعث بروز بیماری‌های جسمی ‌مانند افزایش فشار خون شود.

وی اظهارداشت: در حال حاضر تقریبا ۵۰ درصد زنان سالمند و ۱۰ درصد مردان سالمند در کشور تنها زندگی می‌کنند، البته این جمله بیانگر این موضوع نیست که این افراد احساس تنهایی می‌کنند اما آمار نشان می‌دهد که حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد از سالمندان در دوران بازنشستگی احساس تنهایی را دارند.

دلبری با اشاره به روش‌هایی که می‌تواند به کاهش میزان احساس تنهایی سالمندان کمک کند، تصریح کرد: تشکیل شبکه‌های اجتماعی، دورهمی‌های دوستانه و ارتباط بیشتر با خانواده، دوستان قدیمی‌ و همکاران دوران اشتغال، نقش مهمی ‌در کم کردن احساس تنهایی دارد.

این دکتری تخصصی طب سالمندان ادامه داد: در اینچنین تعاملات و شبکه‌های اجتماعی سالمندان مشکلاتشان را فراموش کرده، از تجربیات همدیگر برای رفع تنهایی استفاده می‌کنند و حس رضایت از زندگی، افزایش اعتماد به نفس و بهبود در روابط خانوادگی برای آنها ایجاد می‌شود.

وی افزود: نکته بسیار مهم و شاید یکی از اصلی‌ترین راهبردها و راه حل برای سالمندان تنها پس از مرگ همسر خود، ازدواج مجدد است، البته در صورتی که شرایط  و سلامت جسمی‌و اجتماعی مناسب فراهم باشد.

دلبری اظهارداشت: ازدواج مجدد باعث امید دوباره به زندگی، کاهش استرس، بهبود افسردگی، ارتقای سلامت جسمی و روانی و اجتماعی، بهبود در کیفیت زندگی، تامین نیازهای جنسی، خلوت‌تر شدن آسایشگاه‌ها و کاهش نگرانی فرزندان بابت تنهایی والدینشان می‌شود.