به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، پرویز افشار در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مروری بر مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با مواد مخدر پرداخت و جزییات جلسه آبان ماه مقام معظم رهبری با مسوولان را اعلام کرد و گفت: رهبری راهکارهایی را در امر مبارزه با مواد مخدر ارائه کردند و بر اساس آن باید اولویت اصلی بر پیشگیری اولیه باشد و ۵۰ درصد بودجه‌ها به امر پیشگیری اختصاص یابد.

وی افزود: همچنین باید جمعیت دانش آموزی در اولویت امر پیشگیری از آسیب‌ها باشند. ایشان بر اجرای طرح های تحولی و نوآورانه دستگاه‌ها تاکید داشتند و باید گزارش عملکرد دستگاه ها تا شش ماهه آینده ارائه شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه رهبری نسبت به عملکرد برخی دستگاه‌ها اعلام رضایت کردند و نسبت به عملکرد برخی دستگاهها رضایتی نداشتند اظهار کرد: ایشان بر این امر که باید ورود دستگاه‌ها به این حیطه عالمانه‌تر باشد، تاکید کردند و ما شاهد جدیت بیشتر این دستگاه‌ها هستیم.

افشار مصوبات جلسه ۱۳۴ ستاد مبارزه با مواد مخدر را که با ریاست رئیس جمهور برگزار شد را نیز اعلام کرد و گفت: چند تصمیم مهم اتخاذ و ۲۴ تدبیر در راستای تحقق منویات رهبری تصویب شد و با قید فوریت در کمتر از یک هفته انجام و بر این اساس مصوبات ستاد دو سه روز گذشته ابلاغ شده و در اختیار دستگاه‌ها قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در این جلسه بازنگری آیین‌نامه ماده ۱۶ صورت گرفت و ابلاغ خواهد شد. یک موضوع مهم دیگر حمایت از معتادان بی‌بضاعت بود و بعد از سال‌ها آیین‌نامه تبصره ۲ ماده ۱۵ با همکاری وزارت رفاه تدوین و مصوب شد که ابلاغ خواهد شد. طرح مبارزه همه جانبه با موادمخدر به عنوان منشور راه در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد و چراغ راه خواهد بود.

وی افزود: در امر ساماندهی متجاهرین نیز کارهای ویژه ای در دست است و ۱۷ هزار و ۹۸۰ نفر در سطح تهران در دوره های سه ماهه ساماندهی و به مراکز ماده ۱۶ و ماده ۱۵ برای درمان ارجاع شدند، البته آمار معتادان متجاهر در تهران ۱۲ تا ۱۵ هزار نفر است و این آمار نشان می‌دهد تعدادی دوباره جمع‌آوری شدند یا بیش از سه ماه در مراکز مانده‌اند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مجموعا در ۷۵۱۶ مرکز درمان اعتیاد سرپایی دولتی و غیردولتی خدمت ارائه می کنیم عنوان کرد: ارائه خدمات کاهش آسیب در ۲۴۱ مرگز گذری توسط ۳۳۱ تیم سیار انجام شده  و اکنون ۷۷ مرکز سرپناه شبانه داریم. همچنین پذیرش و درمان ۱۱۸۲ نفر در مرکز میان مدت اقامتی ماده ۱۵  صورت گرفته است.

افشار از اختصاص ۷۹ میلیارد تومان برای درمان اعتیاد به بیمه سلامت و تکمیل سامانه ایداتیس توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: توسعه گرم‌خانه‌های ویژه زنان و راه‌اندازی مراکز درمان زنان باردار از دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه است. اکنون ۲۰مرکز ماده ۱۶ در کشور داریم و کل افراد تحت پوشش در مراکز فعال در چهارماهه اول ۶۹۱۱ نفر بوده‌است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به پرسشی درباره بیمه درمان اعتیاد اظهار کرد: ۷۹ میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته است که نسبت به سال گذشته رشد بهتری دارد اما باز هم کفایت نمی کند. زنان، کودکان، مبتلایان به ایدز، زندانیان آزاد شده تحت درمان متادون، آزادشدگان از مراکز ماده۱۶ و سربازان وظیفه در اولویت هستند.

وی با بیان اینکه کلیه مراکز دولتی وابسته به وزارت بهداشت تکلیف قانونی دارند با بیمه سلامت انعقاد قرارداد کنند گفت: از عملکرد برخی مراکز دولتی رضایت نداریم و به‌خصوص سه دانشگاه علوم پزشکی تهران در انعقاد قرارداد تاخیر داشته‌اند.

افشار درباره سن شروع مصرف مواد مخدر گفت: در مجموع میانگین سن مصرف مواد مخدر تغییر نکرده است اما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد در جمعیت دانش‌آموزی افراد در سن ۱۵، ۱۶ و ۱۷ سالگی شروع به مصرف گل می کنند و مصرف گل در سنین پایین‌تر شروع می‌شود.

وی افزود: مصرف شیشه در کشور به شدت پایین آمده و اکنون گل دومین ماده مصرفی شده است. دسترسی به گل راحت‌تر شده و برخی بذر دارای شاه دانه‌های بالا را سعی می‌کنند از خارج وارد کرده و در محیط‌هایی چون پاسیو و گل‌خانه بکارند. از سوی دیگر تبلیغات اغواکننده در سایت‌ها زیاد است.

افشار ادامه داد: سال قبل ۲۴ سایت درباره گل را به ناجا معرفی کردیم که سرشاخه آنها جوانی۲۶ ساله بود.(ایسنا)