رویا دانشمند در گفتگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره ازدواج هراسی یا گاموفوبیا اظهار کرد: ازدواج هراسی نوعی ترس غیرواقعی از پیمان بستن، تعهد دادن و پذیرا شدن التزام برای باقی ماندن در یک ارتباط ثابت و صادقانه در کنار یک شخص دیگر است.

وی افزود: گاموفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس‌های غیرعادی از تعهد و ازدواج به کار می‌رود و معمولا در افرادی دیده می‌شود که عموما دارای برخی خصوصیات مشترک مثل کمبود عزت نفس هستند.

این مشاور خانواده عنوان کرد: گاموفوبیا در پسران بیشتر دیده می‌شود همچنین این افراد، عمیقا نسبت به ازدواج بی‌میل نیستند اما از ترس اضطراب‌گونه‌ای رنج می‌برند که موجب مختل شدن عملکردشان می‌شود.

دانشمند خاطر نشان کرد: دلایل گاموفوبیا عبارتند از ابهام در تصویر آینده به این معنا که فرد نمی‌داند در ازدواج با چه چیزی مواجه خواهد شد. خانواده جدید، روابط جدید همه و همه برای فردی  که خودش خلوتی داشته، مثلا سال‌ها تنها زندگی کرده، درونگرا است یا شخصیت اجتنابی دارد به نوعی کابوس محسوب می‌شود بنابراین این افراد پیش از ازدواج باید درمان شوند.

وی اضافه کرد: ترس از بازماندن از اهداف نیز از دیگر دلایل گاموفوبیا محسوب می‌شود و فردی که در مجردی خود در نیمه راه پیشرفت است و برنامه های زیادی برای آینده اش دارد، می ترسد با هر تغییری، از جمله ازدواج، از اهداف خود باز بماند. اما در واقع ازدواج به افراد  ارزش ها و اعتبارهای جدید می دهد. بنابراین، با ازدواج افراد دچار ورشکستگی عاطفی، شخصیتی یا معنوی نمی‌شوند بلکه ارزش‌ها و داشته هایتان تغییر می‌کند.

دانشمند یادآور شد: ترس از صمیمیت از دیگر عوامل گاموفوبیا است که این ترس بیشتر در پسران دیده می‌شود که از نظر روانی نزدیکی به زنان در بخش هایی از زندگیشان یک آرزو است و اگر از حد بگذرد تبدیل به یک کابوس می‌شود.

این مشاور خانواده ادامه داد:  افرادی که تجربه ناموفق عاطفی دارند یا در اطرافیانشان شکست‌های عاطفی، طلاق، خیانت و کشمکش هایی را در زندگی مشترک دیده اند معمولا دچار ترس از ازدواج یا همان گاموفوبیا می‌شوند.

وی تاکید کرد: ناامنی شخصی می‌تواند یکی از دلایل اصلی ترس از ازدواج در افراد باشد چراکه ازدواج آسان نیست و مسئولیت‌های فرد چند برابر می‌شود همچنین ترس از ازدواج و تعهد می‌تواند در شرایط افسردگی تقویت شود.

دانشمند تاکید کرد: علائم گاموفوبیا در زنان و مردان عبارتند از  ترس غیر منطقی و شدید از ازدواج و تعهد به صورتی که حتی فکر ازدواج یا دیدن یک شخص دیگر که ازدواج می‌کند، می‌تواند باعث ترس این افراد شود.

این مشاور خانواده ادامه داد: اجتناب کامل از ازدواج یا رویدادها و بحث‌های مرتبط با آن، پرخاشگری، حملات وحشت‌زدگی و بد خلقی هنگام فکر یا بحث در مورد ازدواج و وجود ترسی غیر منطقی که فرد قادر به کنترل آن نیست، عزت نفس پایین، علائم فیزیکی مثل لرزش، گریه، ضربان قلب بالا، مشکل تنفس، تهوع یا استفراغ، سرگیجه یا خستگی، عرق و ناراحتی شکمی از این دسته‌اند.

این مشاور خانواده گفت: درمان‌های موثر گاموفوبیا که توسط روانشناس بالینی یا روانپزشک انجام می‌گیرند عبارتند از درمان رفتاری شناختی (CBT)، مواجهه درمانی ، خانواده درمانی و دارودرمانی است همچنین برای انزوا و اضطراب این افراد ممکن است از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی استفاده شود.