دکتر حمیدرضا فرشچی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب افزود: متاسفانه طی سال‌های اخیر و بیشتر نسل جوان به سمت مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا گرایش پیدا کرده‌اند. جالب است که خانواده‌ها نیز در این موضوع توجه چندانی به عوارض ناشی از این گرایش توجهی ندارند.

وی با اشاره به اینکه از اسم انرژی‌زا بودن نوشابه سوءاستفاده شده است، ادامه داد: نوشابه انرژی‌زا دارای ترکیباتی که شامل قند، کافئین، اسیدهای آمینه، پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی و هیدروکربنات‌هاست و برای این مصرف می‌شود که بتواند ایجاد تمرکز کند.

فرشچی اضافه کرد: کافئین بالای این نوشابه‌ها شاید بتواند تمرکز ایجاد کند اما این تمرکز طولانی مدت نخواهد بود، شاید این نوشابه‌ها به دلیل دارا بودن ویتامین‌های گروه بی یا ویتامین‌هایی که به عضلات می‌رسد اما واقعیت این است که استاندارد قابل توجهی در تولید این نوع نوشابه‌ها وجود ندارد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی و فوق تخصص چاقی و دیابت تصریح کرد: نوشابه‌های انرژی‌زا به دلیل داشتن کربوهیدرات‌ها می‌تواند باعث چاقی شده و بسیاری از حالت‌های متابلیک بدن را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه کافئین موجود در این نوشابه‌ها نیز می‌تواند وابستگی ایجاد کند اظهارداشت: برخی از خانواده‌ها فکر می‌کنند نوجوانان و جوانان با مصرف این نوشابه‌ها تحریک شده و بیشتر فعالیت خواهند کرد در حالیکه عملکرد این نوشابه‌ها برعکس نامشان است.

فرشچی با اشاره به اینکه مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا می‌توانند باعث برور عوارض قلبی و عروقی در نوجوانان شود، گفت: مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا به دلیل داشتن موادی که گفته شده در کودکان می‌تواند همراه با عوارض قلبی و عروقی همراه باشد به همین دلیل اصلا مصرف این نوشابه در افراد کم سن و سال توصیه نمی‌شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی و فوق تخصص چاقی و دیابت یادآور شد: در اکثر کشور‌های دنیا و حتی آمریکا مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا بویژه نوشابه‌هایی انرژی‌زایی که الکل دارند ممنوع است. ما هم در کشور باید قوانینی برای مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا گذاشته شود تا به سلامت عمومی‌آسیبی نرسد.